Home / Teknoloji / 1982’den Günümüze Nokia’nın Tarihsel Gelişimi

1982’den Günümüze Nokia’nın Tarihsel Gelişimi

Nokia'nın Finlandiya merkezi
Nokia’nın kökenleri, Güney Batı Finlandiya’nin, maden mühendisi Fredrik Idestam tarafından bir orman sanayi işletmesinin kurulduğu 1865 yılına kadar uzanmaktadır. 1898 yılında başka bir yerde Finnish Rubber Works Ltd kurulmuş ve 1912 yılında Finnish Cable Works faaliyetine başlamıştır. Bu iki şirketin ve Nokia’nın mülkiyeti yavaş yavaş birkaç kişinin eline geçmiştir. Son olarak 1967 yılında, üç şirket Nokia Corporation olarak birleşmiştir. Nokia’nın Başkanı ve CEO’su şu an Olli-Pekka Kallasvuo’dur.

1980’lerin başında, Nokia, İsveç’ten Mobira, Salora, Televa Luxor’u alarak telekomünikasyon ve tüketici elektronik piyasasındaki konumunu güçlendirdi. 1987 yılında, Nokia, German Standard Elektrik Lorenz’in tüketici elektronik işletmesini ve parça üretim işinin bir kısmını ve Fransız tüketici elektronik şirketi Oceanic’i satın aldı. 1987 yılında, Nokia ayrıca, İsviçreli kablo makine şirketi Maillefer’i satın aldı.
1980’lerin sonlarında, Nokia, Ericsson’un veri sistemleri bölümünü satın alarak İskandinavya’daki en büyük bilgi teknolojisi şirketi haline geldi. 1989 yılında, Nokia, Hollandalı kablo şirketi NKF’yi satın alarak kablo sanayini Kıta Avrupası’na açtı.
1990’ların başından bu yana, Nokia bilgi teknolojisi ve temel sanayi faaliyetlerini ayırarak ana işi olan telekomünikasyon üzerinde yoğunlaşmaktadır.
Nokia ve Siemens yüzde 50’şer ortaklı olarak telefon parçaları birimi bazında birleşme kararı aldılar ve yeni şirketin adı olarak Nokia Siemens Network olacağı belirtildi.


Nokianın bütün modelleri (kronoloji)

1982’den günümüze Nokia’nın ürünlerini bir çizelgede görmek için tıklayınız… Bakalım siz bu modellerin kaçını kullandınız

Kaynak: 1, 2

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

Apple Watch Yerini Fitbit'e Kaptirdi

Apple Watch Yerini Fitbit’e Kaptirdi

Apple Watch Yerini Fitbit’e Kaptirdi Şu bir gerçek ki Apple girişimini yaptığı her alanda lider ...

9 comments

  1. şimdiye kadar acaba kaç bin model ürettiler ve kaçı çöp oldu,*

  2. zaten teknoloji çöplüğü olmuş bir dünyada yaşamıyor muyuz?

  3. I really like your blog and i really appreciate the excellent quality content you are posting here for free for your online readers. Can you tell us which blog platform you are using?

  4. Basitçe makale olarak güzel olduğunu söylemek istiyorum. Yazınızda açıklık sadece muhteşem ve sizi bu konuda bir uzman olan varsayabiliriz. Önümüzdeki yazıları rss ile güncel tutmak için işaretledim. Teşekkürler bir milyon kezve tatminkar çalışmalar için devam edin.

  5. Tamam makale. Sadece blogunuza haberdar oldum ve ben gerçekten senin fikirlerini okuma çok memnun olduğumu belirtmek istediğini söyledim.

  6. Sadece sitenizden yeni haberdar oldum ve ben gerçekten sizin fikirlerinizi okumaktan çok memnun olduğumu belirtmek istedim.

  7. merhaba, kullandığınız blog teması görünmüyor acaba adını yayınlayabilirmisizni?

  8. Basitçe makale olarak çok faydalı olmuş diyebilirim. açıklık ve sadelik olarak muhteşem.

  9. güzel anlatım için teşekkür ederiz. Ben ve arkadaşım sadece bu konuda biraz araştırma yapmak için hazırlanıyorduk. kütüphaneden bir kitap aldım ama ben bu yazıdan daha çok şey öğrendimi düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir