Home / Donanim / 2015’in En Popüler 5 Linux Dağıtımı

2015’in En Popüler 5 Linux Dağıtımı

2015’in En Popüler 5 Linux Dağıtımı

Linux dünyasında her altı ayda bir popüler olan dağıtımların sıralaması değişiyor. Üstlerde geçtiğimiz yıllarda Linux Mint’ in, Ubuntuyu geçmesinden sonra pek hareketlilik olmadı. Linux mint tahta oturmuş gözüküyor. Ancak her 6 aydır olan haraketlilik 2015’tede meydanda 2015’in en popüler 5 Linux dağıtımı ise şöyle:

1. Linux Mint

Sahip olduğu özelliklerinden dolayı birinci olduğuna şaşırılmaması gereken bir Linux dağıtımı. Linux Mint son kullanıcılarına gayet kolay bir kurulum sunuyor ve bu sene kullanıcı dostu çok işlevsel bir masa üstü ortamı ile geliyor. Kullanıcılarına neredeyse LİNUX alemin deki bütün ücretsiz yazımları sağlayan geniş bir depoya da sahip

2. Ubuntu

Eğer Mint, Linux aleminin en popüleriyse ubuntu da bu alemin en iyi bilinenidir. Unity desktop bize her alanda yenilikçi ve inovatif bir masaüstü sistemi sunuyor. Gösterişli ve içerik olarak dolu olan unity, artık geçmişle barışık.

 

2015’in en popüler 5 Linux dağıtımı

 

3. Debian

Birçok dağıtımın Debian’ ı temel aldığını Linux aleminde herkes bilir. Yeni kullanıcılar için Debianı kurmak kabus olabilir. Seçenekleri o kadar çoktur ki karar vermesi zor olabilir. Aslında debian kullanıcısını hiçbir zaman üzmez. Debian’dan ne istiyorsanız size onu verir, daha fazlasını değil.

4. OpenSuse

Suse listedeki Debianla bağlantısı olmayan iki Linux dağıtımından ilki
Suse kullanıcılarına KDE’ den Xfce’ye kadar bir sürü masaüstü ortamı sunmaktadır.

5. Fedora

Fedora için yeni bir şeyleri deneme yeri denmektedir. Yeni versiyonlarında sürekli paketlerin en yenisinin kullanıldığı bir gerçek bu sebepten kullanıcısına her alanda dinamik bir kullanım sağlıyor.
Linux dünyasında 2015’in en popüler 5 Linux dağıtımı ve listesi böyle 2015 teki değişimleri ise çok büyük ve yenilikçi.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

Optik Sürücülü Netbooklar: Frontier UX ve Gateway EC14D

Netbook piyasası alıp başını gidedursun, netbook’ların en büyük eksikliği olarak optik sürücü konusu ön plana ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir