Home / Haberler / 4.5 G Faturalara Yansıyacak Mı?

4.5 G Faturalara Yansıyacak Mı?

4.5 G Faturalara Yansıyacak Mı?

27 Ağustos 2015 Perşembe günü 4.5G ihalesi sonuçlandı. 5 frekans bandında 18 paket için toplamda 3 milyar 356 milyon 112 bin 643 avro firma tekliflerinin olduğu 4.5G ihalesi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) tarafından onaylandı.

Faturalara yüzde 10 yansıyacak

İhalenin sonuçlanmasıyla birlikte kullanıcıların merakla beklediği soru ise; 4.5 G faturalara yansıyacak mı, olmaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) eski başkanı Tayfun Acarer, yaklaşık 13,2 milyar TL’lik teklifin faturalarımıza %10 artış miktarı ile yansıyacağını öngördü. Eski başkan Acarer, ihalenin sonuçlanmasıyla birlikte kullanıcıların internet ve telefon faturalarına bu ihaleye konu olan 4.5G faturalara yansıyacak mı, soruları hakkında şunları dile getirdi: Daha önceki dönemlerde gözlenen süreç yinelenir. Ne olur? Fiyatlar göreceli olarak düşer. Yani, kullanım yüzde 300 arttığı yerde, faturaya yansıma sadece yüzde 10 olur. dedi. 4.5G ile birlikte internet hızının artacağını belirten eski başkan, 1 saatlik film 3 dakikada indiriliyorsa, bu süre yeni teknoloji ve altyapıyla 3 saniyeye düşecek. Hız olarak ilk anda 10 sonra 100 kat hızlı bir veri trafiği ortaya çıkacak, dedi.

 

4.5 G Faturalara Yansıyacak Mı

 

Bu yeni teknolojiyle birlikte birçok yeniliğe kapı aralanacak. 4.5 G ile birlikte gündelik yaşantımızda birçok işimizi ve etkinliği kesintisiz bir şekilde mobil cihazlar üzerinden yapılabilecek. Dosya paylaşımları ve dosya indirmeleri yüksek hızla sağlanacaktır. 4.5 G ile ihaleye giren frekanslar 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz frekanslarıdır. İhaleyi 3 büyük firma olan Turkcell, Avea ve Vodafone frekansların paketler halinde ihaleleri aldılar.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

iOS için Firefox Yayinlandi

iOS için Firefox Yayinlandi

iOS için Firefox Yayinlandi Apple tarafından üretilen yani iPhone ve iPad gibi cihazlara henüz Mozilla ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir