Home / Makale, İnceleme / ADSweep ile Chrome, Opera ve Firefox’a Reklam Filtresi

ADSweep ile Chrome, Opera ve Firefox’a Reklam Filtresi

Bir çok sitenin gelir kaynağı olan ve genelde server masraflarını karşıladıkları reklamlar her ne kadar gerekli görülse de bazı sitelerde özellikle kullandığımız web tarayıcının her tarafından istemdışı fırlayan, yanıp sönen, janjanlı ve bazı durumlarda da yetişkin içeriğe sahip reklamlardan eminim hepimiz şikayetçiyizdir. Özellikle tabiri caizse sülük misali yapışanları sörf eğlencenizi kabusa çevirmeye yetebilir. Firefox web tarayıcısının Adblock isminde çok güzel bir eklentisi var. Ama yeterli; ama yetersiz tartışılır. Opera’ da da manuel olarak eklediğimiz user.js dosyası var. Opera web tarayıcısına gönül vermiş hemen herkes bilir bu özelliği. Ama ben şahsi olarak Firefox 3.5 sürümünden itibaren başlayan sorunlar ve bir kaç sekmeyi aynı anda kullanıyorken devamlı meydana gelen donma problemleri yüzünden Chromium web tarayıcısına terfi ettim. Şimdilik hız ve memnuniyetliği buldum. Tabii gelecek günler ne gösterir bilinmez. Konumuzun ana içeriğine dönecek olursak neden Google Chrome/Chromium’ da Adblock benzeri bir eklenti yok diye araştırma yaparken aslında olduğunu gördüm. Ben geç kullanmaya başladığım için ancak haberim oldu. Ne demişler; “öğrenmenin yaşı yoktur.” Görselliğin çok zayıf olduğu anlatımları derleyip Chrome, Opera ve Firefox web tarayıcıları için her adımı tek tek kendi bilgisayarımda uygulayarak ekran görüntüleri aldım ve ayrıntılarıyla açıklamaya karar verdim.

Google Chrome / Chromium

Daha önce Windows işletim sistemi için Google Chrome’ yi kurmuştunuz. Pardus için Chromium kurulumunun da nasıl yapıldığını anlatmıştım Pardus İçin Chromium Kurulumu. İlk olarak tarayıcımızı çalıştıralım ve ADSweep adresini ziyaret edelim. Aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Görüldüğü üzere oldukça sade ve amacına uygun bir sayfa ile karşılaşıyoruz. Chrome/Chromium için hem kurulabilir eklenti hem script; Opera ve Firefox için de çalıştırılabilir .js uzantılı script dosyaları verilmiş. Ben Chrome konusunda kendimi hiç zahmete sokmuyor ve Eklenti (Extension) kısmındaki linke tıklayarak tarayıcımın otomatik olarak kuruluma geçmesini sağlıyorum.

Tarayıcım gerekli uyarıyı da verdikten sonra kurulum için Devam Et düğmesine tıklıyorum. Google Chrome/Chromium için tüm yapmamız gereken işlem bu kadar. Tarayıcıyı yeniden başlatmaya gerek yok. Artık Chrome için reklamlara veda ettik. Şimdi Opera web tarayıcısı için olan düzenlemeye geçebiliriz.

Opera

Opera’ da ve Firefox’ ta reklam engellemek için benzer uygulamalar zaten vardı. Ama memnuniyeti kişiden kişiye değişeceği için ben her ihtimale karşı bu web tarayıcıları için de kurulum aşamalarını anlatıyorum. Sıra Opera’ da. Yine aynen Chrome tarayıcımızda yaptığımız gibi ADSweep sayfasına gidiyoruz. Dikkat ettiğiniz gibi Opera ve Firefox’ ta kurulabilir bir eklenti yok. Biz de indirmek için sunulan javascript dosyalarını çekeceğiz. Hemen kestirmeden giderek linke sağ tıklayıp hedefi farklı kaydet deyin ve indirme yerini seçerek kaydedin.

Artık javascript dosyamızı indirdik. Şimdi Ayarlar > Tercihler yolunu takip ederek gereken bir kaç ufak adımı da uygulayalım. Bu ayarlara tarayıcı açık haldeyken Alt+P tuş kombinasyonunu kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Ayarlar ana menüsüne girdik. Buradan Gelişmiş sekmesine tıklıyor ve hemen sol yanda yer alan İçerik alt menüsüne tıklıyoruz. Tekrar sağ taraftan JavaScript seçenekleri sekmesine tıklıyoruz.

Açılan ayarlar penceresinin el altında indirdiğimiz .js uzantılı dosyayı göstererek seçebilmemizi sağlayacak bölüm yer alıyor. Seç düğmesine tıklayın ve indirdiğiniz yerde dosyanızı bularak Tamam deyin.

Evet Opera web tarayıcısı için tüm adımlar bu kadar. Artık Opera’ da reklamları engelliyor. Sonuncu anlatacağım tarayıcımız Firefox’ a geçebiliriz.

Mozilla Firefox

ADSweep eklentisini uygulayabilmek için en az Firefox 3.1 sürümünü kullanıyor olmanız gerekmektedir. Opera web tarayıcısında anlattığım adımlardan farklı olarak Firefox’ a Greasemokey eklentisini kuracağız. Greasemonkey, Firefox ile ziyaret ettiğiniz web sitelerine çeşitli betiklerle müdahale etmenizi sağlayan bir eklenti olarak tasarlanmıştır. Özellikle web tasarımcılarının işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Ama bizim için indireceğimiz ,js uzantılı dosyayı çalıştırması açısından gereklidir.

Eklentiyi kurduktan sonra tarayıcıyı yeniden başlatın. Tarayıcınızın sağ alt köşesinde dikkat edeceğiniz üzere eklentinin sembolü olan şirin bir sırıtan maymun başı belirecek. Greasemonkey’ i kurduğumuza göre yine her defasında yapmış olduğumuz gibi ADSweep sayfasını açıyoruz. Ardından Firefox için gerekli olan javascript dosyasını sağ tık ve farklı kaydet seçeneği ile çekiyoruz.

Bundan sonra yapacaklarımız oldukça basit. Ben .js uzantılı dosyamı masaüstüne indirmiştim. Tarayıcıyı biraz kenara çekiyor ve dosyayı fare ile tutup açık olan pencere üzerine sürükleyip bırakıyorum. Gerisini kurmuş olduğumuz eklenti halledecek.

Açık olan pencere üzerine sürükleyip bıraktığımız javascript dosyasının kurulması için Greasemonkey eklentisi devreye girerek bizden onay bekleyecek. Kur düğmesine tıklıyoruz.

Evet böylelikle Firefox için de ADSweep reklam ve pop-up engelleyicisinin nasıl kurulacağını anlatmış oldum. Tüm kısabirmola camiasına ve okuyan herkese yararlı olması dileklerimle, başka bir anlatımda görüşmek üzere…

Yazar: Gökhan Tengiz

Burayı istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Hakkınızda kısa bilgi içerebilir.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

Galaxy Note 5 mi One Plus 2 mi

Galaxy Note 5 mi? One Plus 2 mi?

Galaxy Note 5 mi? One Plus 2 mi? Tasarımları incelendiğinde, her iki telefonda dayanıklı metal ...

2 comments

  1. ama bence birçok siteninmgeliri reklam bannerlarından. hem bazı reklamları yararlı buluyorum ,indirimde ürün falan olabiliyor.

  2. One or two to reemmebr, that is.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir