Home / Yazılım / Aynı Bilgisayarda Birden Fazla Internet Explorer Versiyonu Kullanmak

Aynı Bilgisayarda Birden Fazla Internet Explorer Versiyonu Kullanmak

IETester & MultipleIE

Aynı bilgisayarda birden fazla IE sürümü çalıştırabilmemizi sağlayan programlar var. IETester ve MultipleIE programları bunlardan en önemli ikisi. Bunlardan birisini indirip, indirdiğiniz dosyaya çift tıklıyorsunuz ve herhangi bir özel ayara gerek kalmadan bilgisayarınıza değişik IE sürümleri yüklüyorsunuz.

Programı web sayfasından ücretsiz indirebilirsiniz. Yaklaşık 23 MB boyutunda. Programı Türkçe kullanmak isteyen olursa Türkçe dil dosyasını Languages sayfasından indirebilirsiniz. Programı yüklediğiniz zaman bilgisayarınıza IE 5.5, 6.0, 7.0 ve 8.0 Beta 1 sürümleri aynı anda çalışabilecektir.

IETester programını çalıştırdıktan sonra hangi IE sürümüyle çalışmak istiyorsanız Yeni sekme menüsü altından o sürüme tıklamanız gerekiyor. Bu menüyü kullanarak farklı IE sürümleriyle aynı anda çalışabiliyorsunuz. Sekmeler üzerinde, o anda aktif olan IE sürümü rakamlarla gösteriliyor. Mesela o anda IE 8 açıksa, sekme üzerinde 8 rakamını görüyorsunuz. MultipleIE isimli programda ise böyle bir özellik yok. Çalıştırdığınız her IE sürümü yeni bir sekme yerine yeni bir pencerede açılıyor. Bu da görev çubuğunda zaman zaman kalabalığa neden oluyor.

MultipleIE ile yüklediğiniz IE sürümlerinin hepsinde javaScript kodlarının ya hatalı çalışması ya da hiç çalışmaması, IETester programını bir adım öne çıkarıyor.
Programın bir diğer artısı da IE 8 Beta 1 sürümünü içeriyor olması… Çünkü IE 8 sürümünde web standartları konusunda bir çok iyileştirme olduğu söyleniyor. Eğer IE 8 sürümü ne gibi iyileştirmeler vadediyor diye merak ediyorsunuz ve test etmek istiyorsanız IETester programı size bu imkanı sunuyor.

IETester programını XHTML ve CSS kodlaması yapanlara, cross-browser kriterini önemseyenlere, Browsershots benzeri servislerden ötesini arayanlara, sanal pc içerisinden farklı IE sürümü çalıştırmakla uğraşanlara kesinlikle öneriyorum. Program henüz 1.0 sürümüne bile ulaşmış değil. Bu yüzden ileriki sürümlerinde daha işlevsel olabileceğini göz ardı etmemek gerek.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

Microsoft Snip

Microsoft Snip ile Ekran Görüntünüzü Alin

Microsoft Snip ile Ekran Görüntünüzü Alin Geçtiğimiz günlerde Microsoft yeni geliştirdiği basit gibi duran ama ...

3 comments

  1. çok güzel bi makale. ben şunu ekleyeyim, eğer pcnizde ie7 altı sürümler yüklüyse örneğin ie6, ie7 ve ie8 çalışmayabiliyor. ama ie7 ve üstü yüklüyken ie5,6 falan çalışıyor. heralde bu eksikliği ileriki sürümlerinde düzeltirler.

  2. teşekkürler eline sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir