Home / İnternet / Bilinmeyen 7 yönüyle Facebook

Bilinmeyen 7 yönüyle Facebook


Facebook, 2007 yılında bugünkü tasarımını kullanmaya başlamadan önceki anasayfasında, “Facebook Guy”lı bir logo olan sayfa kullanıyordu. Yıllardır gizemli kalan Facebook Guy’ın Al Pacino’ya ait düzenlemeden geçirilmiş bir resim olduğunu sonraları, David Kirkpatrick’in The Facebook Effect isimli kitabından öğrendik. Resim, Mark Zuckerberg’in bir okul arkadaşı tarafından hazırlanmıştı.


Facebook, 2004’te ilk açıldığında dosya paylaşımı özelliğine sahip bir siteydi. Kullanıcılar “wirehog” özelliği ile kendi aralarında istedikleri dosyaları paylaşabiliyorlardı. Sonraları telif hakları endişesiyle bu özellik kaldırıldı. Bugün sadece resim ve video paylaşımı yapılıyor.


Facebook sadece insanlar arasında iletişim sağlamakla kalmıyor. Aynı zamanda büyük şirketlerin resmi iletişim aygıtlarından biri olma görevini de üstleniyor. Facebook’u iletişim aracı olarak kullanan ilk devler arasında Apple ve Microsoft yer alıyordu. Daha sonra EA, Amazon, Pepsi, PricewaterhouseCoopers gibi devler de, Apple ve Microsoft’u takip etti.


Facebook’ta o bildiğiniz “dürtme” özelliği anlamına geldiğini sandığımız “poke” sözcüğünün anlamı da gizemini korumakta. Ancak bu konu gizemini koruyacak gibi de görünüyor. Zira Zuckerberg, yaptığı bir açıklamada “Eğlenceli olduğu için bu seçeneği koyduk, kullanmanıza bakın ama Poke kelimesinin tam anlamı hakkında bizden bir açıklama alamayacaksınız” demişti.


Facebook hesabınızda kaç arkadaşınız var bilmiyoruz ama genel Facebook ortalaması kişi başına 135 arkadaşa denk geliyor. Bunun yanında, sadece bir ayda Facebook’ta geçirilen toplam sürenin yaklaşık 500 milyar dakika olduğu tahmin ediliyor.


Facebook’un kendi çalışanlarına özel Lunchtime isimli uygulaması, profil sayfasında yeni bir sekme açıyor ve şirketin yemek menüsünü ekrana getiriyor. Facebook çalışanları da bilgisayar başında, o öğünde ne yiyeceklerine bakabiliyor.


Mark Zuckerberg, kendi profilinde Harvard mezunu olduğunu yazmış. Ama Zuckerberg, mezun olamadan üniversiteyi terk etmiş ve Facebook üzerine yoğunlaşmış. Kendisine bu konuda sorulan bir soruya ise şu şekilde yanıt veriyor: “Okulu yarım bırakanlar için bir seçeneğimiz yok; bu yüzden öyle yazdım.”

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

WhatsApp

WhatsApp Büyüme Potansiyelini Kaybetti

WhatsApp Büyüme Potansiyelini Kaybetti WhatsApp geçtiğimiz senelere göre daha az bir büyüme oranı gösterdi. Bu ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir