Home / Haberler / Bugün ‘Dünya Pi Günü’

Bugün ‘Dünya Pi Günü’

Google, en çok bilinen sayı olan matematik sabiti pi ”3,14” için belirlenen ‘Dünya Pi Günü’ dolayısıyla, özel logo hazırladı.
Pi Günü, ünlü matematik sabiti pi sayısı anısına özel kabul edilmiştir ve her yıl 14 Mart‘ta kutlanmaktadır. Bunun sebebi ise Amerikan tarih formatında bu günün 3/14 olarak geçmesi ve bunun pi sayısının en yaygın kullanımını anımsatmasıdır.
Pi (p) sayısı bir çemberin çevresinin çapına oranını veren Pi’nin sembolü olan ”p”, Yunan alfebesinin 16. harfi olup, o dildeki çevre kelimesinin (periometron) ilk harfidir. M.Ö 1650 yılında, Eski Mısır’da yazılmış Rhind Papirüsü‘nde bahsi geçiyor. Pi denilmiyor, ancak çevrenin çapa oranındaki o sabiti biliniyor. P simgesinin şu andaki anlamı ile sürekli kullanılışının tarihi 250 yıl öncesine kadar dayanıyor.
Pi sayısı için en yaygın yaklaşım 3,14‘tür. Gerçek değeri ise 3,141592653589793238462643383… şeklinde devam etmektedir. Çemberin çevresinin ve alanın hesaplanması başta olmak üzere Matematik, Geometri ve Fizik gibi bilimlerde büyük bir öneme sahiptir.
Pi Günü Türkiye’de ilk kez 2007’de Manisa Odtü Ülkem Koleji’nde kutlanmıştır. Günümüzde de farklı kolej, üniversite ve bilim çevrelerince kutlanılmaktadır. 2010 yılında Atatürk Üniversitesi’nde “14 Mart” Pi Günü Etkinlikleri düzenlenmiştir. Birçok etkinlik planlamasında bulunan Atatürk Üniversitesi yetkilileri 3. Türkiye Pi Günü’ne özel “Geometri ve Matematik” yarışmaları düzenlemiştir.
Bilgi için: Google

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

iOS için Firefox Yayinlandi

iOS için Firefox Yayinlandi

iOS için Firefox Yayinlandi Apple tarafından üretilen yani iPhone ve iPad gibi cihazlara henüz Mozilla ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir