Home / Teknoloji / Cloud Teknolojisi nedir

Cloud Teknolojisi nedir

Cloud Computing olarak bilinen dilimizde ise bulut bilişim diye tabir edilen bu teknolojiyi sizler için açıklamaya çalışacağım. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu teknolojinin keşfi tüm dünya için büyük bir adım oldu. Çünkü dünya üzerinde herkesin birbiri ile hızlı iletişim kurması bulut teknolojisi gelmeden önce çok pahalı ve zor bir işti. Aslında bu teknoloji şu bu çözüme dayanmamakta ve tamamen büyük bir fikir olarak önümüzde durmaktadır. Yinede de ben sizlere bugünkü bulut bilişimin kullandığı en temel yöntemi açıklayacağım.

cloud teknolojisi nedir

Cloud Hosting, Cloud Server, Cloud Backup Gibi Servisler Nasıl Çalışır?

Bugün tüm dünyanın kullandığı bu sistemler aslında herkesin anlayabileceği ama yapamayacağı bir yöntemle çalışır. Bu sistemlerin çalışabilmesi için iki önemli araç gerekir biri donanım, ikincisi de yazılım burada en büyük işi yapan ise yazılımdır. Çünkü donanımsal parçaları birleştirmeye yarayan onların kompakt bir şekilde çalışmasını sağlayan yazılımlardır. Nitekim bugün bulut teknolojisinin oluşmasına ön ayak olan yazılım üretimleridir. Bulut bilgisayarların oluşabilmesi için kıtalar ve ülkeler üzerinden alınan lokasyonların bir arada kullanılması gerekir. Örneğin Almanya ve Amerika lokasyonlarından alınan sunucuları bir yazılım aracılığı ile birleştirip bunların aynı sunucu mantığında çalışmasını sağlayabiliriz. Bu da Amerika ve yakınlarından girenlerin kendi lokasyonlarına ulaşmaları demektir. Bu sistem bir ana lokasyon üzerinden yürütülür. Yani örneğin biz Türkiye de isek ve Türkiye lokasyonumuz bulunuyorsa şahsi dosyalarımızı ülkemizdeki sunuculara aktarırız. Bu aktarım yapılırken aynı zamanda tüm dosyalar dünya üzerindeki diğer lokasyonlarda bulunan sunuculara da aktarılır. Tabi bu işlem oldukça hızlı olur. Bu hızın en büyük kaynaklarından biri de donanım teknolojisinin bize büyük yararı olan SSD’ler aracılığı ile olur.

Özet: Kısacası bulut bilişim bize tüm dünya ile hızlı veri transferi kurmamızı sağlar. Bu bir hizmet değil fikirdir belki bundan 10-20 yıl sonra nasip olursa çok farklı teknolojiler üretilebilir. Fakat bugünkü teknoloji bu şekilde kullanılmaktadır.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

Apple Watch Yerini Fitbit'e Kaptirdi

Apple Watch Yerini Fitbit’e Kaptirdi

Apple Watch Yerini Fitbit’e Kaptirdi Şu bir gerçek ki Apple girişimini yaptığı her alanda lider ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir