Home / İnternet / CloudFlare Nedir?

CloudFlare Nedir?

CloudFlare Nedir?

CloudFlare açıldığı günden bu yana çok büyük bir ilgi görmüş ve kısa sürede dünya üzerinde popüler olmuş ücretsiz cloud dns hizmeti sağlayan firmadır. CloudFlare üzerinde şuan toplam 2 milyon kullanıcı bulunmaktadır. Bu kadar büyük bir talebin olması ücretsiz paket ile siteleri saldırılara karşı koruyor olmasıdır. CloudFlare gelen saldırıları karşılayarak sitenizin yayınının kesilmemesini sağlar. Eğer önemli saldırılar alıyorsanız genellikle siteniz CloudFlare’nin cache aldığı son haliyle açılır. Bu süre zarfında her ne kadar CloudFlare girişimi engellemeye çalışsa da siteniz tam anlamıyla çevrimiçi konuma gelemez.

Eğer sürekli önemli saldırılar alıyorsanız buna da çözüm var. Çünkü CloudFlare ücretsiz versiyonunu tüm dünyaya sunarken aynı zamanda seviyeye göre Pro ($20), Business ($200) diye iki paketi size sunuyor. Bu fiyatlar için aylık ödeme yapıyorsunuz. Bazı projeler vardır ki bu sistemleri bile aşacak saldırılar alır. Onun için CloudFlare Enterprise isminde son paketini kullanıcılarına sunuyor. Bu paket için fiyat ise size gelen saldırıya ve boyutuna bağlı şekilleniyor.

CloudFlare kullanıcılarına en iyi hizmeti verebilmek adına tam 46 veri merkezi ile anlaşmalıdır. Buda 4 kıta da, 32 adet ülkeden hizmet vermesi anlamına geliyor.

Ayrıca CloudFlare üzerinde DNS, SSL, CDN gibi bir çok hizmetin ayarı bulunmaktadır. Web sitenizin ihtiyacına göre bir çok paketi ekleyebilir aynı zamanda devre dışı da bırakabilirsiniz.

CloudFlareye Web Sitemi Nasıl Kaydederim?

Öncelikle https://www.cloudflare.com/a/sign-up adresinden üye olun. Daha sonra üyeliğinizi aktifleştirin. Karşımıza bir panel gelecektir burada yukarıda sağda bulunan tam cloudflare logosunun yanında Add site kısmına tıklayın. Aşağıda ki gelen ekranda ok ile gösterdiğim yere web sitenizin adresini yazın ardından Begin Scan düğmesine tıklayın.

CloudFlare Nedir

Bir tarama başlatacaktır. Bu tarama 60 saniye kadar sürmektedir. Bu tarama da DNS adreslerinizi alıyor. Bittikten sonra Continue Setup yazısını göreceksiniz buraya basın. Karşımıza sitemizin DNS bilgileri gelecektir. Burada değişim yapmak isteyenler yaptıktan sonra aşağıdan Continue düğmesine basın. Plan ekranı gelecektir. Burada ücretsiz kullanmak isteyenler en üstteki Free Plan seçeneğini işaretleyip Continue deyin. Size standart ad sunucu adreslerinizin yerine değiştireceğiniz ad sunucu adreslerini verecektir. Bunları alan adı firmanızın panelinden değiştirin. İşleminiz bu kadar artık sizde CloudFlare ile sitenizi güvence altına aldınız.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

WhatsApp

WhatsApp Büyüme Potansiyelini Kaybetti

WhatsApp Büyüme Potansiyelini Kaybetti WhatsApp geçtiğimiz senelere göre daha az bir büyüme oranı gösterdi. Bu ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir