Home / Yazılım / cPanel’e SSL Kurulumu Nasil Yapilir

cPanel’e SSL Kurulumu Nasil Yapilir

cPanel’e SSL Kurulumu Nasil Yapilir

Ssl, form aracılığı ile yapılan ödeme, üyelik vb. her türlü işlemi şifreleyerek bilgisayar korsanlarının bilgi hırsızlığına karşı koruyan bir sertifikasyon programıdır.

cPanel’e SSL Nasıl Kurulur?

Öncelikle panelimize erişelim. Ardından SSL/TLS kısmına girelim.

Yukarıda gördüğümüz gibi bir alan karşımıza gelecektir. Bu alanda en üstteki seçenek hariç 3 kısmı kullanacağız. İlk olarak CSR bölümüne girip bir kod oluşturmamız gerekiyor.

SSH ile cPanel Yedek Nasil Alinir

CSR kısmına girip aşağıda ki alanları kendimize göre dolduralım;

Domains: www.siteismi.com siteismi.com (Bunları alt alta yazın.)

City: Şehir

State: Eyalet (Buraya bölge ismi yazabilirsiniz.)

Country: Ülke seçimi yapın.

Company: Buraya da şirket ismi yani sitenizin ismini yazsanız olur.

Diğer alanları boş geçebilirsiniz. Aşağıdan Generate diyerek işlemi bitirelim.

Bu kodu oluşturduktan sonra SSL aldığımız firmanın sitesine girerek kurulumu başlatıp ardından kopyaladığımız kodu yapıştırmamız gerekmektedir. Kodu yapıştırdıktan sonra bir onay postası gönderimi için hesap bilgisi isteyecektir. Bunu kendinize göre belirleyin ardından kurulumu bitirin. Gelen e-postanın içinde ki işlemleri yani SSL doğrulama işlemini yaparak hizmetinizi aktifleştirin.

Kısa süre sonra firmaya göre değişiklik gösterdiği için ya posta hesabınıza dosyaları gönderirler. Ya da firmanızın sitesinde dosyaları indirebileceğiniz bir link çıkar. Her neyse bunu kendiniz bulup dosyaları indirin. Genellikle 4 adet dosya bulunur. Bizim kullanacağımız www_siteismi_com.crt şeklinde olandır. Bunu uygun bir yere alın. Ardından cPanel > SSL/TLS kısmına gelerek CRT bölümüne girin. Biraz aşağıda dosya seçme kısmı bulunur.

Buradan o .crt uzantılı dosyamızı seçip Upload Certificate diyin. Artık SSL’iniz sitenize gömüldü. Artık tek yapmamız gereken kullanılabilir hale getirmektir. Son olarak yine cPanel > SSL/TLS bölümünden en son kısma yani HTTPS bölümüne gelelim.

Burada Select A Domain yazar ben tıklayıp sanalcanavar.com’u seçtim. Sizde kendi sitenizin ismini seçip ardından hemen sağında çıkan Autofill by Domain düğmesine tıklayın. Aşağıda birden bire sürpriz bir şekilde kodlar tıkır tıkır dolacaktır. En aşağıya inip Install Certificate diyin.

SSL’in cPanel üzerine kurulumu bu kadar basittir. Artık yapmanız gereken sitenizin ayarlarını yapıp artık https://www.siteismi.com olarak erişmenizdir.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

iPhone iOS Güncelleme iPhone iOS Sifirlama

iPhone iOS Güncelleme ve Sifirlama

iPhone iOS Güncelleme ve Sifirlama iPhone 4, 5, 6 telefonlarda güncelleme ve sıfırlama işlemlerini size ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir