Home / İnternet / Deep Web Nedir

Deep Web Nedir

Deep Web Nedir?

Her şeyin bir karanlık yüzü vardır derler ya işte İnternet’in de karanlık yüzüne Deep Web ismi verilmiş. Yani dilimizde Derin İnternet olarak bilinen ve bir çok çeşidi bulunan bu ağ hakkında size kısaca bilgiler vermeye çalışacağım. Öncelikle şunu bilin ki derin İnternet bölgelerinin hepsi güvenlik riski taşır yani öylece her ortama girmeyi asla aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü bu tür ortamlarda fuhuş, silah kaçakçılığı, eroin gibi uçucu madde satışlarına kadar bir çok illegal kötü alışverişler yapılıyor. Sadece bununla sınırlı da değil. Bir kişiyi öldürmek isteyen insanlarda bu ortamlara girip kiralık katil dahi tutuyorlar. Şimdi sizin yüzünüzdeki şaşkınlıkla beraber yok artık dediğinizi duyar gibiyim.

Neyse konumuzun en derin noktasına gelecek olursak bu tür ortamlara çeşitli materyaller ile giriliyor. Herkesin bildiği Tor Browser ile de bu tür ortamlara girilebiliyor. Tor Ağı sizin bilgisayar bilgilerinizi gizleyerek aynı zamanda DNS-IP değişimi yaparak bu derin İnternete sizi sokuyor. Aslında Tor Browser‘ın yaptığı işler tıpkı bir VPN programında yapılan işlemler gibidir. Tabi bu tarayıcı üzerinde siteleri gezmeniz oldukça zordur çünkü değişen ip bilgileriniz ping değerlerini var sayarsak sizin tıpkı bir tosbağa gibi hareket etmenize neden olacaktır. Ayrıca Tor Browser üzerinde çeşitli ayarları kapatmanız gerekir. Bu ayarların ne olduğuna detaylı bir şekilde diğer konularımızda değineceğiz.

deep web nedir

Tor Browser üzerinden standart sitelere de giriş yapılabilir ama illegal ağlara giriş için .com gibi alan adları kullanılmaz. Derin ağlarda .onion uzantısı kullanılır ve siteler düzenli bir isme sahip değildir. Örneğin; sadnksaldnada51sadasd5s4.onion gibi uzantılara sahiptirler. Aynı zamanda bu tür isimler anında imha edilebilirdir. Yani bugün girdiğiniz sitenin yarın olmaması muhtemeldir.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

WhatsApp

WhatsApp Büyüme Potansiyelini Kaybetti

WhatsApp Büyüme Potansiyelini Kaybetti WhatsApp geçtiğimiz senelere göre daha az bir büyüme oranı gösterdi. Bu ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir