Home / Haberler / Dosya paylaşım siteleri intihar mı ediyor?

Dosya paylaşım siteleri intihar mı ediyor?

Dosya paylaşım sitelerinin atalarından biri kabul edilen dev site Megaupload’un erişime kapatılmasının ardından dosya paylaşım siteleri, depolarındaki dosyaları yeniden gözden geçiriyor ve paylaşımlarını sınırlandırıyor.
3 büyük dosya paylaşım sitesinden Filesonic bu anlamda kendi ipini çekerek intihar etmiş kadar radikal değişikliklere gitti. Bundan böyle, kullanıcılar Filesonic’e upload ettiği dosyaları sadece kendileri kullanabilecek. Yani Filesonic kullanıcılarına bir nevi sanaldisk vazifesi görmekten başka işleve sahip olmayacak.

Diğer büyük paylaşım sitesi Fileserve ise, “telif haklarını çiğneyen” tüm hesapları ve ödüllendirme sistemini kapattı. ABD’den yayın yapan Fileserve, kullanıcılarına yükledikleri dosyaların indirilmesi başına ödeme de (Yaklaşık 1000 indirme için 7.5 $) yapıyordu.

Diğer bir dosya paylaşım sitesi Uploded.to ise hizmetlerini ABD’ye kapatarak önlem alma yoluna gitti.

Diğer dosya paylaşım sitelerinin aldığı önlemler, Megaupload’un kapatılmasıyla dünyayı saran sansür dalgasının etkisinin ne derece etkili olabileceğini gösterirken, önümüzdeki günlerde sansür – korsan kavramlarının ikileminde internet dünyasının nereye gideceğini merak ediyoruz.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, Arkeolog.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

iOS için Firefox Yayinlandi

iOS için Firefox Yayinlandi

iOS için Firefox Yayinlandi Apple tarafından üretilen yani iPhone ve iPad gibi cihazlara henüz Mozilla ...

2 comments

  1. intihar etmediler bence. fırsattan istifade affiliate programlarını kapatıp kullanıcılara ödemeleri gereken milyonlarca doların üstüne yattılar. köşe oldular hepsi hawaide bir yerde şemsiyeli içkilerini yudumluyorlardır. birilerinin onlara dava açması gerekk aslında.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir