Home / Haberler / Dünyadaki robotu uzaydan hareket ettirdi

Dünyadaki robotu uzaydan hareket ettirdi

Dünyadaki robotu uzaydan hareket ettirdi

Uzay istasyonundan dokunarak Avrupa Uzay Kurumu’ndaki robotu hareket ettiren Danimarkalı astronot Andreas Mogensen tarihe geçti. Dünyadaki robotun uzaydan kontrolü 400 km’lik mesafeden gerçekleşti. Interact Centaur isimli 2 kollu robot bir delik içine yerleştirilen kumanda ile kontrol altına alınabildi. Bu deneyin de gösterdiği gibi artık sadece dünyadan uzaya müdahale değil, uzaydan da dünyaya müdahale edilebilecek.

Tekerleklerinin hareketi sayesinde hedeflenen işi gerçekleştirebilen robot, insanların başka gezegenlerde de hayat kurabilmeleri için yapılan çalışmalardan bir bölüm olarak planlanmıştı. Dünyadaki robotun uzaydan kontrolü bilim insanlarının uzay ile ilgili çalışmalarında ne kadar geliştiğini bizlere gösterdi. Başka yaşamlara bir adım daha yaklaşıldığını bir göstergesi olan deney ile kilometrelerce uzaktan planlanan çalışmanın hayata geçmesi son derece önemli.


Dünyadaki robotu uzaydan hareket ettirdi

Dünyadaki robotun uzaydan kontrolü ilk aşaması tamamlandıktan sonra daha karışık ve daha zor işler için de denenebilir. Bugüne kadar hep yerden kontrol edilen çalışmaların tersine dönemsi ve uzaydan yapılan müdahale ile dünyada bir hareket sağlanabilmesi konuyla ilgili herkesin son derece mutlu olmasına ve hedeflerini yükseltmesine olanak sağladı.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

OFFICE 2016

OFFICE 2016 Ne Zaman Çıkacak?

OFFICE 2016 Ne Zaman Çıkacak? Microsoft, içinde ofis uygulamalarının yer aldığı Office 2016 sürümünün Mac ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir