Home / Haberler / E-Kimlik geliyor

E-Kimlik geliyor

TÜBİTAK’ın 2006 yılından bu yana üzerinde çalıştığı çipli e-kimlik, elektronik ortamda kullanılabilen nüfüs cüzdanı anlamına geliyor.

Türk mühendislerince geliştirilen polikarbon tabanlı kart, mobil, kurumsal ve bireysel alanda kullanılacak. E-kimlik nüfus cüzdanından daha çok işlevlere sahip olacak. 10 yıllık kullanım ömrüne sahip olacak ve ileri baskı teknikleriyle kişiselleştirilecek olan bu kartta, TÜBİTAK-UEKAE tarafından geliştirilen milli işletim sistemine sahip yonga (chip) bulunacak.

Vatandaşlar askerlik yoklamasını araç ve ehliyet sorgulamasını, haklarında açılan davaları e-kimlik sayesinde görebilecek. E-kimliğin avantajları bununla da bitmiyor. Sağlık sorgulamaları, resmi başvurular, öğrencilerin okul durumları da bu sayede öğrenilecek.

İlk olarak Bolu’da 220 bin kişiye e-kimlik kartı dağıtan TÜBİTAK, tüm süreçleri başarıyla sonuçlandırdı. Tüm Türkiye’de e-kimliğin hayata geçirilmesi için gün sayılıyor. E-devlet icra kurulu toplantısının ardından e-kimlik kartının yaygınlaşması amacıyla düğmeye basılacak.

Bolu’da tarlada çalışan insanların parmak izleri kaybolunca TÜBİTAK çareyi damar izinde buldu. İnsanların krem kullanarak veya çalıştıkları için parmak izlerinin kaybolmasına önlem olarak damar izine başvuruldu. Bolu’dan olumlu tepkiler alan TÜBİTAK, 2012 yılında bu uygulamaya tüm Türkiye’de başlatmak istiyor.

Tamamen yerli yazılımlarla üretilen e-kimlik akıllı kartını da almak çok kolay. Vatandaşlar nüfus cüzdanları ve bir fotoğraf ile birlikte en yakın nüfus müdürlüğüne başvurarak yeni e-kimlik kartına sahip olabilecek. Vatandaş nüfus müdürlüğüne gittiğinde kendisine ilk önce 6 haneli bir şifre verilecek. Daha sonra vatandaşın adresine e-kimlik akıllı kartları postalanacak.

Kaynak: 1, 2, 3

Bilgisayar, cep telefonu ve teknoloji tutkunu. Fenerbahçeli, Fethiyeli ve aşık.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

İnsan vücudu üzerinden kablosuz veri aktarımı Yapılabilir mi

İnsan vücudu üzerinden kablosuz veri aktarımı Yapılabilir mi?

İnsan vücudu üzerinden kablosuz veri aktarımı Yapılabilir mi? Bilim insanları yaptıkları araştırmalarla bizleri şaşırtmaya devam ...

2 comments

  1. This article is a home run, pure and silmpe!

  2. Tasarım olarak berbat. Sürücü belgesi bile daha hoş görünüyor. Koca devletin bundan daha iyisini yapabilecek tasarımcısı yok mu? Hiç birşey yapamıyorlarsa üniversitelerin kimliklerine baksınlar yahu. Şu anki kimlikler bile daha iyi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir