Home / Haberler / E-Okul

E-Okul

E-Okul

E-Okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır. Bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içeren bir sistemdir. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilmektedir. E-okul sisteminde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, ders programları gibi birçok işlemin bilgi girişleri T.C. Milli Eğitim Bakanlığı sunucularına girilmektedir.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

Velilerin de öğrencilerin durumlarını takip edebilmeleri e-okulda mümkün olabiliyor. Velilerin öğrencilerin okul durumlarının takibi için açılmış olan e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi (e-okul VBS) bulunmaktadır. Bu sistemde ise öğrencinin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular bu sitem üzerinden öğrenilebilir.

 

e-okul
 

E-Okul Sisteminin Faydaları Nelerdir?

» Öğrenciler sınav sonuçlarını öğrenebilecek,

» Devamsızlıklarını kontrol edebilecek,

» Hastalık ders programını kontrol edebilir ve sınav tarihlerini öğrenebilir,

» Veliler, öğretmen veya yetkililer ile yazışma yapıp iletişime geçebilecek,

» Veliler, öğrencilerinin devam durumlarını ve öğrencinin notlarını kolayca takip edebilecekler.

Hem öğretmenler hem de öğrenci ve veliler için büyük kolaylık sağlayan bu sistem,öğrencinin anaokulundan başlayarak liseye kadar olan bütün bilgilerine kolaylıkla ulaşma imkanı sağlar. E-Okul veli bilgilendirme sistemi, bilgiler doğru girildiğinde aksamadan çalışan bir uygulamadır. Bu açıdan hem veli hem de öğrenciler için bulunmaz bir nimettir diyebiliriz.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

İnsan vücudu üzerinden kablosuz veri aktarımı Yapılabilir mi

İnsan vücudu üzerinden kablosuz veri aktarımı Yapılabilir mi?

İnsan vücudu üzerinden kablosuz veri aktarımı Yapılabilir mi? Bilim insanları yaptıkları araştırmalarla bizleri şaşırtmaya devam ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir