Home / İnternet / GeoCities Kalıcı Olarak Kapanıyor

GeoCities Kalıcı Olarak Kapanıyor

Bir zamanların en çok ziyaret edilen sitesi olan GeoCities, 26 Ekim’de kalıcı olarak kapatılıyor.

1994 yılında kurulan GeoCities, “anne ve baba” kullanıcıların kendi web sitelerini kolayca oluşturabildiği, kullanımı kolay arayüz sunan ilk sitelerden biriydi.

İnternette ilk bedava host servislerinden biri olan, finans, seyahat, moda gibi konulara göre alanları ayıran ilklerden biri olarak görülen GeoCities, zamanında bir devrim olarak kabul ediliyordu.

Ne yazık ki GeoCities’in popülaritesi düştükçe, sunucudaki konuların sayısı da arttıkça, sitede güçlükler baş göstermeye başladı. 1999 yılında GeoCities’in Yahoo tarafından satın alınması bu problemlerin daha da büyümesine sebep olmaktan başka bir işe yaramadı. Dot.com patlamasının yaşanması ve kişisel web sunuculuğunun karşılanabilir hale gelmesi ile, bu işin de geleceği belli olmuştu.

Nisan 2009’da Yahoo GeoCities servisi için yeni kayıtları almayı bıraktığını açıklamıştı. Haziranda da bu servisin ekim ayında tamamen sonlandırılacağı bilgisi verilmişti. Ve sonunda o gün geldi çattı.

Dijital arşivci Jason Scott dur durak bilmeden bu servisin içeriğini elinden geldiği kadar yedeklemeye çalışıyor ki bunun da yaklaşık 10 terabaytlık bir veri olduğu tahmin ediliyor.

Bu hizmetin eski günleri hakkında düşüncelerini Scott şu şekilde iletiyor “…yüzlerce insan için burası kendilerine ait ilk siteydi. Deney hayvanları, komplo teorileri, yazı koleksiyonlarının Windows 3.1 Box’un güvenli sınırlarından ayrılıp, herhangi bir internet bağlantısına URL’yi girip sizin verilerinizi görebileceklerini bildiğiniz bir yerdi. Bütün renkleri ile. Şu anda.”

İnternet tarihindeki altın dönüm noktası, sonsuza kadar yok oluyor.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

WhatsApp

WhatsApp Büyüme Potansiyelini Kaybetti

WhatsApp Büyüme Potansiyelini Kaybetti WhatsApp geçtiğimiz senelere göre daha az bir büyüme oranı gösterdi. Bu ...

One comment

  1. GeoCities has closed, but there’s a lot more to explore on Yahoo! evet durumm anlaşılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir