Home / Haberler / Google ve Facebook’tan Twitter’a 10 milyar $

Google ve Facebook’tan Twitter’a 10 milyar $

Twitter Inc.‘i satın almak için rekabete giren iki internet devi Google ve Facebook, bu uğurda 8-10 milyar $’lık miktarı gözden çıkarmış durumda.
Ancak ekonomistlere göre bu rakam tam bir çılgınlık. Zira Twitter‘ın 2010 yılı karı sadece 100 milyon $. Yani 10 milyar $’ı sırf amorti etmesi bile mevcut koşullarda imkansız. Bessemer Venture‘un ünlü ekonomi danışmanı Ethan Kurzweil, “Kesinlikle bu rakama değmeyeceğini ancak Twitter veri tabanında bulunan üye bilgilerinin, güçlü bir reklam kaynağı olabileceğini” vurguluyor. Bu da Twitter savaşlarının nedenini açıklıyor: Dolaylı yoldan kar yapmak.Daha önce de AOL Inc., Huffington Post‘u, değerinin 10 katı karşılığında, yani 350 milyon dolara satın almıştı. Bu tür büyük ödemeler altına giren firmalar, satın aldıkları sitelerin değerini kar marjıyla değil, reklam potansiyeliyle ölçüyor. Çünkü kısa vadede ne Twitter o parayı amorti edebilir ne de Huffington Post.
Twitter‘dan konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmezken, bu satış gerçekleşirse Twitter‘ın kurucusu Biz Stone ihya olacak gibi görünüyor. Darısı Türk sitelerinin başına.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, Arkeolog.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

iOS için Firefox Yayinlandi

iOS için Firefox Yayinlandi

iOS için Firefox Yayinlandi Apple tarafından üretilen yani iPhone ve iPad gibi cihazlara henüz Mozilla ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir