Home / Haberler / Google’dan “8 Mart Dünya Kadınlar Günü 100. Yıl” Etkinlikleri

Google’dan “8 Mart Dünya Kadınlar Günü 100. Yıl” Etkinlikleri

Bu yıl 100. kez yapılacak olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü anma törenleri ve etkinlikleri, Google’un her zamanki Doodle’larından farklı bir jestiyle destek buldu. Önceki Doodle’larında sadece güne özel logo ve o gün ya da kişiye özel aramaya yönlendiren bir bağ ile Doodle üreten Google, bu kez farklı bir şey yaptı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için ayrı bir olay sayfası yapan Google, bu sayfada güne özel etkinlikleri dünya genelinde Google Maps üzerinde gösterdi.

Köprüde Bana Katıl Kampanyası ile;

Londra’daki Millenium Köprüsü’nden New York’taki Brooklyn Köprüsü’ne, San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü’nden Ruanda ve Kongo’yu birleştiren Grand Barriere Köprüsü’ne kadar tüm dünya çapında köprülerde bir araya gelecek olan on binlerce kişiyle birlikte sizi kadın haklarına desteğinizi göstermeye ve kazanımlarını kutlamaya davet ediyoruz.

diyerek tüm dünyaya seslendi.
Ayrıca Kadın Kuruluşları ve bağış bağları da yayınlayan Google,

Sizi kadınların yaşamında fark yaratmak için dünya çapında çalışan kurumlardan birine bağışta bulunmaya da davet ediyoruz. Sayfanın alt tarafındaki davalardan birine destek olun. Köprüde görüşmek üzere!

diyerek, yetkilendirme, ekonomik güvenlik, eşitlik ve liderlik, eğitim, sağlık ve güvenlik konularında kadın hakları savunucusu onlarca kuruluşun internet üzerinden bağış yapılabilen sayfalarına yönlendirdi.

Kadınların %75’i ücretli veya iş güvenceli bir işte çalışmadıklarından ve mülk sahibi olmadıklarından banka kredilerinden yararlanamıyor. Kadınların cep telefonlarının olması ve dolayısıyla eşit iletişim olanaklarına sahip olması bile, erkeklere göre %21 daha az ihtimal taşıyor.

Kadınlar dünyadaki işlerin üçte ikisini yapıyor ve dünyadaki yiyeceğin yarısını üretiyor, ancak gelirin yalnızca %10’unu kazanıyor ve mülklerin yalnızca %1’ine sahipler.

Dünyada okuma yazma bilmeyen yaklaşık 800 milyon yetişkinin (15 yaş ve üzeri) üçte ikisini kadınlar oluşturuyor. Afrika’da bir kızı eğitirseniz %25 daha fazla gelir elde eder, HIV/AIDS kapma ihtimali 3 kat azalır ve daha küçük, daha sağlıklı bir ailesi olur

1990’ların başında, kadınların karar verici pozisyonlarda bulunması için saptanan %30 hedefine yalnızca 28 ülke ulaşabildi. Dünya genelinde, kadınlar %17 daha az ücret alıyor ve erkeklere göre iş güvenlikleri daha az.

Anne ölümlerinin %99’u önlenebilir, ancak geçen her dakikada bir anne gebelikle ilgili nedenlerden dolayı hayatını kaybediyor. Dünya genelinde, genç kadınların (15 – 24 yaş arası) HIV pozitif olma olasılığı, genç erkeklere göre 1,6 kat daha fazla. Her 14 saniyede bir çocuk AIDS ile ilgili bir ölümden dolayı öksüz kalıyor.

Dünya genelinde kadınların ve kızların istismarı çok yaygın. Her üç kadından biri yaşamında tecavüz, dayak, sekse zorlanma veya başka bir şekilde tacize uğruyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hakkında
Dünya Kadınlar Günü neden 8 Mart’ta yapılır?

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti.


Google’ın Bir Köprüde Bana Katıl Etkinlikleri

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, Arkeolog.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

iOS için Firefox Yayinlandi

iOS için Firefox Yayinlandi

iOS için Firefox Yayinlandi Apple tarafından üretilen yani iPhone ve iPad gibi cihazlara henüz Mozilla ...

One comment

  1. Didn’t know the forum rules allweod such brilliant posts.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir