Home / İnternet / Hangi Siteler Türkiye’de Erişime Engelli?

Hangi Siteler Türkiye’de Erişime Engelli?

Bildiğiniz gibi Türk Telekom tarafından Türkiye’de erişime engellenmiş binlerce site var. Ve biz bunların birçoğunu bilmiyoruz. Ancak Youtube, Dailymotion, Geocities gibi büyük sitelerin erişime engellendiğini basın ya da internet bültenlerinden öğrenebiliyoruz. Geri kalan siteleri tıklayarak kontrol edebiliyoruz.

Hergün ziyaret ettiğiniz bir site açılmazsa ne yaparsınız? Mesela günlük ziyaret ettiğiniz siteler var. Kisabirmola.com gibi. Siteye giremediniz, herhangi bir uyarı sayfası da çıkmadı. Ne yapmalısınız? Çözüm Mindtrick‘te. Hemen Mindtrick‘e giriyorsunuz ve “Enter website in form abc.com: [… ]” yazan yere kisabirmola.com yazıp “check” düğmesine tıklıyorsunuz.
Ve karşınıza,
“There is no block for kisabirmola.com
There is no block for www.kisabirmola.com” türünden bir yazı çıkıyor. Yani “kisabirmola.com erişime engelli değildir.”

Erişime engelli olduğunu bildiğimiz bir siteyi deneyelim. Örneğin Youtube.

Aynı yere “youtube.com” yazıp kontrol edelim: http://mindtrick.net/blockedinturkey…dr=youtube.com

Sonuç:youtube.com is blocked and this is how it looks now when you try to access it from Turkey:”

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin, 05.05.2008 tarih ve 2008/402 nolu KORUMA TEDBİRİ kapsamında bu internet sitesi (youtube.com) hakkında verdiği karar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca uygulanmaktadır.

(The decision no 2008/402 dated 05.05.2008, which is given about this web site (youtube.com) within the context of protection measure, of Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi has been implemented by “Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı”.) http://www.tib.gov.tr | http://www.ihbarweb.org.tr

Bilgi için: Mindtrick

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

WhatsApp

WhatsApp Büyüme Potansiyelini Kaybetti

WhatsApp Büyüme Potansiyelini Kaybetti WhatsApp geçtiğimiz senelere göre daha az bir büyüme oranı gösterdi. Bu ...

2 comments

  1. engellenen siteyle açılamayan site farklıdırki? birinde bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir yazar ötekisinde sayfa görüntülenemeiyor felan yazar.

  2. Eğerki bilgisayarındaki önbellek siteyi engellendiğinden önce veya sonraki haliyle kaydetmemişse dediğin gibi olur ve tarayıcında bunu görebilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir