Home / Haberler / İnci Sözlük 22 Ağustos Projesi ile ilgili AİHM’e gidiyor

İnci Sözlük 22 Ağustos Projesi ile ilgili AİHM’e gidiyor

İnternetin keyifli ve muhalif sözlük sitesi İnci Sözlük 22 Ağustos 2011 tarihinde başlayacak olan filtre uygulamasına karşı öncelikli olarak iç hukuka başvurmaya, sonuç alınamazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmeye karar verdiğini açıkladı.
Konuyla ilgili çıkarılan yol haritasına göre; AİHM’ye başvurmak için tüm iç hukuk yollarının tüketilmesi gerektiğinden yola çıkılarak öncelikle Türk mahkemelerinde hakkın aranması kararı verildi.

Ancak tüm iç hukuk yollarının çözümsüz kalacağı varsayılarak AİHM’ye başvuru için de plan hazır. Bunun için yapılması gerekenleri toplayarak bir araya getiren İnci Sözlükçüler bununla ilgili yol haritasını da web sitelerinden yayınladı.

Sitede verilen başvuru adresi şöyle:

European Court of Human Rights
Council of Europe
67075 Strasbourg-Cedex
France

tel: +33 (0)3 88 41 20 18
fax: +33 (0)3 88 41 27

Başvurunun nasıl yapılacağı da İnci Sözlük‘te anlatılıyor. Ayrıca formun Türkçe doldurulabildiği, başvuru için ücret alınmadığı, AİHM’de Türkçe hizmet veren bir masanın bulunduğu ve başvuru belgelerinin Türkçe olarak posta yoluyla gönderilebildiği belirtiliyor.

Bilgisayar, cep telefonu ve teknoloji tutkunu. Fenerbahçeli, Fethiyeli ve aşık.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

iOS için Firefox Yayinlandi

iOS için Firefox Yayinlandi

iOS için Firefox Yayinlandi Apple tarafından üretilen yani iPhone ve iPad gibi cihazlara henüz Mozilla ...

2 comments

  1. Helal olsun İnci Sözlük, öyle değil böyle politik olunur.

  2. Eğer bu filtre olayı daha da gündeme getirilir ise; baskıcı Türk idare zihniyetinin her türlü şekilde Avrupa ve Dünya’ya rezil olması için elimden geleni yaparım. Ben de AİHM’ye gerektiği gibi başvurumu yapar ve Türkiye aleyhtarı bazı basın organlarına da sadece Küba, Çin ve İran’da uygulanan bu baskıcı internet filtresi uygulaması konusunda uzun ve yerici bir yazı yazarım. İnci Sözlük yapılması gerekeni, cesaretle ve şeffaf bir şekilde planlamıştır. Tebrikler kendilerine.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir