Home / Donanim / İOS 9

İOS 9

İOS 9

iOS (eski adıyla iPhone OS) Apple‘ın başlangıçta iPhone için geliştirdiği ancak daha sonra iPod touch ve iPad‘de de kullanılan mobil işletim sistemidir. Mac OS X’den türetilmiştir. Yazılım cihazın içinde 500 MB’lık bir alan kaplamaktadır. iOS işletim sistemi yapısı nedeniyle Apple App Store dışında hiçbir yerden uygulama yüklenemez. iOS 9 ise 8 Haziran 2015’te tanıtılmıştır. Serisinin son ürünüdür. Özellikleri ile de serisinin aksine daha kaliteli hizmet sunacaktır.

 

ios 9
 

Özellikleri

» iOS 9 ile Yeni News (Haberler) uygulaması gelmiştir. Spor, Bilim, Teknoloji gibi kategorilere bölünecek bu Haberler servisinde ilginize göre seçimler yaparak ilgi alanınıza göre takip yapabileceksiniz.

» Passbook ve Apple Pay artık bir cüzdan gibi çalıştığı için ismi Wallet (Cüzdan) olmuştur ve bütün özellikler bir araya toplanmıştır. Aynı zamanda HomeKit ve CarPlay entegrasyonları sağlanmıştır. 

» Apple Haritalar’a Transit (Toplu Taşıma) ile seyahat özelliği ve Notlar uygulamasına elle yazı yazma gibi özellikler eklenmiştir. Apple Maps üzerinden bir yol planı yaptığınızda size bu hatları kullanmanızı tavsiye edecek olan Apple, böylelikle bilmediğiniz bir şehirde gitmeniz gereken yere yol sormak, hangi otobüse, metroya, trene bineceğinizi öğrenmek yerine direkt olarak Apple Maps’ten yardım alabileceksiniz.

» Klavye küçük harfli olmuştur ve işletim sistemine yeni ‘San Fransisco’ yazı stili gelmiştir.

» Spotlight araması sayfa biçimini almış Siri yeni bir görünüm kazanmıştır. Siyah-beyaz tasarım yerine daha renkli olacak. iOS 9, iOS 8’i destekleyen tüm cihazlara gelmiştir.

» Yeni müzik uygulaması Apple Music gelmiştir. Apple Music, iTunes platformunu daha detaylı bir şekilde sunacak, videolar, çalma listeleri ve pek çok yeniliği de kullanıcılarına getirerek en büyük çağdaki yeniliği olacak.

Serinin son gelen iOS 9 ürünü sizlerin son teknolojide yararlanacağınız en iyi işletim sistemi olacak. Rakiplerinden farklı, daha iyi özellikleriyle sizlerin son gözdesi olacak.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

Apple Watch Yerini Fitbit'e Kaptirdi

Apple Watch Yerini Fitbit’e Kaptirdi

Apple Watch Yerini Fitbit’e Kaptirdi Şu bir gerçek ki Apple girişimini yaptığı her alanda lider ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir