Home / Haberler / Nedir bu SOPA? Ucu kimlere dokunabilir?

Nedir bu SOPA? Ucu kimlere dokunabilir?

Son günlerde internet gündemini meşgul ve tehdit(!) eden ve Çevrimiçi Korsanlığı Durdurma Yasası (SOPA) ve Entelektüel Mülkiyetin Korunması Yasası (PIPA) olarak bilinen tasarı geçtiğimiz günlerde Megaupload’u kapatmış, site yetkililerini de tutuklamıştı.
Ardından, korsan olabilecek içerik servis eden dosya paylaşım siteleri mevcut durumlarını gözden geçirmiş ve bir takım düzenlemelere gitmişti. Tabii ki bu işten en çok zarar gören internet kullanıcısı olmuştu.
Peki nedir bu SOPA ve PIPA yasa tasarısı? Kimleri, nasıl etkileyecek?

The Stop Online Piracy Act yani Çevrimiçi Korsanlığı Durdurma yasası anlamına gelen SOPA, 26 Ekim 26 2011 tarihinde ABD Temsilciler Meclisi’nde Lamar Smith ve 12 destekçisi tarafından getirildi.
SOPA, telif hakkını çiğneyen, korsan içerik üreten sitelere karşı Amerikan mahkemelerine deniz aşırı yetki verip bir tür sansür mekanizması haline getirdiği için tartışmalı durumda.

SOPA ile neler olabilir?

Dünyanın herhangi bir yerinden yayın yapan bir site, ABD merkezli erişime engellenebilir, ABD mahkemelerinde yargılanabilir, mallarına el koyulabilir, para akışı durdurulabilir, yönlendirilebilir, reklamları engellenebilir, vs vs. Bkz. Megaupload’un kapatılması.

Açık kaynaklı yazılımların sitelerinden tutun da, küçük bir ihlal içeren bir siteye, bu siteleri arama indeksinde bulunduran Google ve diğer arama motorlarına kadar birçok site SOPA tehditi altına girebilir. Bkz. Universal’in Youtube’daki bir Megaupload videosunu kaldırtması.

Google’dan Sopa protestosu

Apple ve Microsoft gibi sektörün devleri tarafından desteklenen yasa tasarısına özellikle Google, Twitter, Facebook, EBay gibi sitelerse tehdit olarak bakıyor ve tasarının geçmesi halinde bu durumun internetin ölümü olacağını belirtiyorlar.

Ülkemizde yıllardır uygulanan sansür, engelleme, kapatma olaylarına her ne kadar aşina olsak da, bütün internet dünyasını tehdit eden Sopa tasarısına karşı, bütün dünya ile birlikte karşı durmalıyız. Zira Sopa tasarısı, salt korsana karşı bir mücadele biçimi değil, büyük sermayedarların internet dünyasını kontrol mekanizmasıdır.

Sopa tasarısını durdurmak, internetin ne olduğunu bile bilmeyen ABD’li delegelerin bu saçma kararı uygulamasının önüne geçmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak şikayetlerinizi dile getirin.

H.R.3261 Stop Online Piracy Act, 112th Congress

Sansüre Hayır, “Stop Sopa & Pipa”

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, Arkeolog.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

Facebook Fotograf Düzenleme Özelligi

Facebook Sosyal Medya Reklamciligi Nasil Yapilir

Facebook Sosyal Medya Reklamciligi  Nasil Yapilir Facebook hiç şüphesiz sosyal medya siteleri arasında en çok ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir