Home / İnternet / Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia, 1993 yılında Jen Hsun Huang tarafından grafik işlemciler ve Ana kart chipsetleri üreten Santa Clara, Kaliforniya merkezli markadır. Alanı yarı iletkenler ve video oyunları olan markanın ürünleri, GPU, Ana kart ve ekran kartıdır. Kuruluşundan 2 yıl sonra 1995 yılında “NV1” isimli ilk ürününü piyasaya çıkaran Nvidia Latince ‘deki “N” ‘en yüksek derece’ “Vidia” ‘görüş’ anlamlarını birleştirir.  1999’da ilk GPU’yu piyasaya süren şirket 2002 yılında toplam 100 milyon üzeri satış âdetine ulaşmış ve 2005’te PlayStation 3 için grafik işlemci çalışmalarına başlamıştır.2007 yılında ise DirectX 10 ile rakibi ATI’den önce G80 chipsetli 8800 serisi GPU’ları piyasaya sürmüştür ve ona göre Nvidia daha yüksek başarı sunmaktadır.

Görsel Hesaplama Şirketi

NVIDIA’nın bilgisayar grafiklerinin sanatı ve bilimi olan görsel hesaplama konusundaki çalışmaları binlerce patentli buluşa, çığır aşan teknolojilere, derin sektörel ilişkilere ve tüm dünyada tanınan bir markaya öncülük etmiştir. Modern görsel hesaplamanın motoru olan GPU’nun bulunmasıyla bu alan video oyunları, film yapımcılığı, ürün tasarımı, tıbbi teşhis ve bilimsel araştırmaları kapsayacak şekilde genişlemiştir. Günümüzde GPU’lar bilgisayar vizyonu, hesaplamaya dayalı fotoğrafçılık, görüntü işlem ve artırılmış gerçeklik gibi yeni alanlar yön vermektedir.

 

Nvidia
 

Nvidia, yirmi yıldır PC’yi bir üretkenlik aracından yaratıcılık ve buluş aracına dönüştüren bu son derece güçlü alanın lideri konumundadır. Mobil cihazlar için tasarladıkları mobil GPU‘lar ile sektöründeki en büyük markalardan olmuştur. 2002-2007 arası %913 büyüyen Nvidia, programlanabilir grafik işlemci piyasasında yıllık gelirce ve büyüme oranlarınca dünya lideridir. PC dünyasına adapte eden kuruluş olarak çok saygın ve etkin bir konumdadır.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

4.5 G Faturalara Yansıyacak Mı

4.5G Nedir

4.5G Nedir? Türkiye de uzun zamandır tartışılan 4G konusu baltalanmış sonucunda ise 5G konusu tartışılmaya ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir