Home / Donanim / Optik Sürücülü Netbooklar: Frontier UX ve Gateway EC14D

Optik Sürücülü Netbooklar: Frontier UX ve Gateway EC14D

Netbook piyasası alıp başını gidedursun, netbook’ların en büyük eksikliği olarak optik sürücü konusu ön plana çıktı. Daha önce ASUS tarafından çıkarılan ASUS Eee PC 1004DN modeli, belki de türünün ilk örneğiydi. Ancak optik sürücülü netbooklar yaygınlaşmadı.
Japonya’da ve daha çok uzakdoğu ülkelerinde faaliyet gösteren Frontier firması, UX adını verdiği netbook modeline optik sürücü koyarak bu alandaki örneklere yenisini ekledi. 1.66 GHz Intel Atom N450 işlemcili netbook’ta 2 GB DDR2 Ram, 320 GB HDD ve 1024 x 600 piksel çözünürlüğe sahip 10.1 inç LCD monitör bulunuyor. 802.11b/g kablosuz ağ bağlantısının yanısıra Ethernet portu da var. Kart okuyucusu da olan netbook’ta 7 saate varan bekleme süresine sahip 6 hücreli pil kullanılmış. İşletim sistemi ise Windows 7 Home Premium. Bu özelliklerle nerdeyse dizüstü kalitesi yakalanmaya çalışılmış. Frontier UX Japonya’da 644 $ fiyat etiketiyle satılıyor.

Netbook pazarındaki eksiklikleri fırsat bilen Gateway firması, hem harici ekran kartına sahip hem de optik sürücüsü olan bir model çıkardı. Atom platformu yerine Intel tarafından hazırlanan ve ultra-ince tasarımlı notebook’lar için geliştirilen CULV platformunu kullanan netbook, 1.3GHz’de çalışan Pentium SU4100 işlemciye sahip. Ayrıca GS45 çipsetli anakart ve 1366 x 768 piksel çözünürlüğünde 11.6-inç ekran kullanılmış.
4GB’a kadar RAM desteği sunan ve 320GB HDD bulunan sistem, 8x hızında kayıt yapabilen DVD sürücüyle birlikte sunuluyor. Ekran kartı olarak DirectX 10.1 destekli Mobility Radeon HD 4330 ile gelen Gateway EC14D, bu sayede yüksek tanımlı videolar için donanımsal hızlandırma desteği de sunacak. Üzerinde üç adet USB 2.0 portu bulunan netbook, Gigabit Ethernet ve WiFi 802.11n bağlantı teknolojilerini destekliyor. 6 hücreli pil ile 8 saate kadar kullanım süresi vaad ediyor. 292 x 28.4 x 211.5mm boyutlarında ve 1.6 Kg ağırlığında olduğu açıklanan Gateway EC14D’nin fiyatı 630 $. ASUS Eee PC 1004DN dışında Optik sürücülü netbook arayanlar için iki güzel alternatif.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, Arkeolog.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

Dünyadaki robotu uzaydan hareket ettirdi

Dünyadaki robotu uzaydan hareket ettirdi

Dünyadaki robotu uzaydan hareket ettirdi Uzay istasyonundan dokunarak Avrupa Uzay Kurumu’ndaki robotu hareket ettiren Danimarkalı ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir