Home / Haberler / Pardus 2011 20 Ocak’a kaldı

Pardus 2011 20 Ocak’a kaldı

Pardus kullanıcılarının merakla beklediği ve 25 Kasım 2010’da çıkması beklenen Pardus 2011, 20 Ocak 2011’e ertelendi. Pardus geliştiricilerinin duyurduğu gecikmenin sebebi, önemli Pardus 2011 bileşenlerinden ikisi olan Firefox 4 ve LibreOffice’in kararlı sürümlerindeki gecikme.
Konuyla ilgili Pardus 2011 sürüm yöneticilerinden Gökçen ERASLAN’ın attığı e-posta, bu değişikliğin sebeplerini ayrıntılarıyla açıklıyor.

“Öntanımlı olarak kullandığımız en önemli uygulamalar olan Firefox ve LibreOffice’in kararlı sürüm tarihlerindeki kayma ve belirsizlikleri, ayrıca daha fazla donanım desteği ve yenilik getirecek olan yeni çekirdek sürümünün tahmini çıkış tarihini göz önüne alarak, Pardus 2011 sürüm tarihlerinde değişiklik yapmaya karar verdik.

Bildiğiniz gibi Firefox 4.0 sürümü geçtiğimiz günlerde 2011 başına ertelendi ve Pardus 2011 Alfa ve Beta sürümlerinde kullanıcılarımıza deneme fırsatı verdiğimiz tarayıcının daha eski bir sürümünü Pardus 2011’e dahil etmek istemedik. Buna ek olarak açık kaynak dünyasında bir ivme yaratan, OpenOffice projesini temel alarak, kodları ve geliştirme süreciyle daha özgür ofis uygulamaları sunan LibreOffice projesinin de kararlı hale gelmesi için biraz daha zaman gerekiyor. Ayrıca, Pardus 2011’e henüz 3. sürüm adayı duyurulmuş olan en güncel çekirdeği de dahil etmek istiyoruz.

Bu bileşenlerin daha kararlı hale gelmesi için gereken zaman, kendi araçlarımızın daha fazla test edilmesi amacıyla da kullanılacağı için son aşamada, daha güncel ve daha kararlı bir Pardus sürümü hazırlanmış olacak.

Yeni sürüm tarihleri ise şu şekilde:

Pardus 2011 Beta 2: 2 Aralık 2010
Pardus 2011 RC (Sürüm Adayı): 30 Aralık 2010
Pardus 2011: 20 Ocak 2011”

Detaylı bilgi için: Pardus Duyuru Listesi

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

Chrome For Mobile

Chrome Flash Reklamlara Engel Koyabilecek

Chrome Flash Reklamlara Engel Koyabilecek Google, Chrome tarayıcısı için yeni bir uzantı geliştirdiğini duyurdu. Bu ...

3 comments

  1. bence kodlayıcılar kendileri gecikti ama bunu bahane ettiler

  2. dream_boy :

    bence kodlayıcılar kendileri gecikti ama bunu bahane ettiler

    Neden öyle birşey yapsınlar ki? Bu sistem bir özgür yazılım. Yani kodlayıcılar bu işin ticaretini yapmıyorlar. Neden tek seferde kararlı sürüm çıkarmak yerine ara sürümlerle vakitlerini harcasınlar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir