Home / Haberler / Pardus 2011 görkemli bir tanıtımla yayınlandı

Pardus 2011 görkemli bir tanıtımla yayınlandı

Özgür yazılım dünyasının ülkemizdeki en önemli temsilcisi Pardus, heyecanla beklenen Pardus 2011‘in kararlı sürümünü, renkli bir tanıtım partisi ile duyurdu. Daha önce ertelendiği duyurulan yeni sürüm Hasankeyf adıyla test edilmiş ve olumlu tepkiler almıştı.

2003 yılında TÜBİTAK UEKAE bünyesinde, bir olurluk ve planlama projesi olarak başlayan Pardus Projesi’nin en son halkası olan Pardus 2011’in tanıtım partisi, geliştiricileri ve çok sayıda kullanıcıyı bir araya getirdi.

Pardus 2011 tanıtım etkinliğine katılan Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman, yeni sürümün tüm kullanıcıların beklemesine değecek özelliklerle geldiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Türkiye özgür yazılım dünyasının göz bebeği Pardus, ilk sürümünden bu yana sürekli gelişiyor, güçleniyor. Geride bıraktığımız süre boyunca yüz binlerce kullanıcının ve bir çok kurumun tercihi olmayı başardık. Pardus 2011 ile bu çıtayı daha da yükseltmek istiyoruz. Kısa bir süre önce yayımladığımız aday sürüm Hasankeyf ile çok olumlu tepkiler aldık, yeni özellikler, güncel yazılımlar LibreOffice gibi tercihlerimiz de kullanıcılar tarafından kısa sürede benimsendi. Bilişim dünyasına yeni bir soluk kazandıracağına inanıyoruz. 2011 yılı bizim açımızdan hem bugün tanıttığımız yeni sürüm, hem de kısa süre sonra kamuoyuna tanıtacağımız Kurumsal 2 sürümümüzle dolu dolu geçecek, herkesi bu heyecan ve başarıyı paylaşmaya davet ediyoruz. Bu arada ‘Mor Dağlar’ adlı muhteşem parçayı Pardus 2011 ile sunmamıza izin verdikleri için Erkan Oğur’a ve Kalan Müzik’e, tüm Pardus camiası adına teşekkür etmek isterim.”

Pardus 2011’den Erkan Oğur sürprizi
Perdesiz gitarın mucidi, usta müzisyen Erkan OĞUR, Pardus 2011’de kullanıcılara bir sürpriz yapıyor. Erkan OĞUR’un en sevilen parçalarından olan Mor Dağlar, Kalan Müzik ve Oğur’un desteği ile Pardus 2011’de yüklü olarak geliyor. Pardus kullanıcıları Erkan OĞUR’un notalarında Anadolu müziğinin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarken, müzik dinlemek için yeni bir program keşfetmek isteyen yeni Pardus kullanıcıları Clementine ile tanışıyor.

Pardus, özgür yazılım dünyasının sunduğu en önemli avantajlardan esneklik ve güvenlik gibi özellikleri Pardus 2011 sürümünde de koruyor. Pardus 2011’de göze çarpan en önemli yeniliklerden biri ise, OpenOffice.org yerine, özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen LibreOffice’in tercih edilmesi. Pardus, LibreOffice’i kullanacağını açıklayan ilk Linux dağıtımlarından biri oldu.

Pardus 2011’de daha çok donanım desteği ve iyileştirilmiş kullanım kolaylığı gibi yeniliklerin yanı sıra, Türkçe yazım denetimi desteği, virüs gibi art niyetli yazılımlara karşı güvenli yapısı, programların kurulu gelmesi gibi beğenilen özelliklerini sunmaya devam ediyor.

İlk günden beri birçok dilde destek veren Pardus’a, 2011 sürümüyle birlikte Rusça ve Macarca da eklendi.

Akıllı telefonlardan sonra masaüstü işletim sistemlerinde de yaygınlaşan tek tuşla program kurma olanağı Pardus’ta TÜBİTAK tarafından geliştirilen PiSi ile ilk günden bu yana ilgi çeken özelliklerden biri. Pardus 2011, kurulumla birlikte gelen yüzlerce uygulamaya ek olarak PiSi depolarında, Skype, Google Chromium, VLC’nin de aralarında olduğu 3500’den fazla uygulamayı kullanıcılarına sunuyor.

Pardus 2011’de Bizi Neler Bekliyor?
32 ve 64 bit iki farklı sürüm,
Son Linux çekirdeği 2.6.37,
En güncel yazılım bileşenleri:
KDE 4.5.5 Yazılım Seçkisi,
Mozilla Firefox 4.0 web tarayıcısı
LibreOffice 3.3 ofis araçları,
Gimp 2.6.11 grafik düzenleme yazılımı,
Clementine 0.6 müzikçalar,
DigiKam 1.7.0 fotoğraf yönetim aracı,
3G modem bağlantı desteği,
USB bellek üzerinden de kurulabilme,
3.800 üzerinde paketten oluşan zengin uygulama deposu,
Harici diskleri yönetmek, tek tıkla yapabileceğiniz bir işlemle artık çok daha kolay!
Pardus kurulum aracı YALI, artık LVM/RAID ve UUID desteklerine sahip,
Paket Yöneticisi artık çok daha fazla bilgi sunuyor. Programları kurmadan önce görebileceksiniz ve beğeninize göre oylayabileceksiniz!
NVIDIA, ATI ve Intel ekran kartı sürücüleri için pek çok iyileştirme,
Kaptan, kurulumdan sonra size eskisinden çok daha fazla yardımcı oluyor


Pardus 2011’i indirmek için tıklayınız

Pardus 2011′in öne çıkan özellikleri arasında:

Çekirdek – Son Linux çekirdeği 2.6.37 binlerce hata düzeltmesinin yanında en güncel donanımlara da destek vermektedir.

Plymouth – Pardus 2009.2 sürümünde kullanılan bootsplash aracının yerine yeni Plymouth teknolojisi geçiyor.

YALI – Kurulum aracı YALI, LVM/RAID ve UUID desteği kazandı.

KDE SC – Pardus 2011 en güncel ve kararlı KDE Yazılım Seçkisi, KDE SC 4.5.5 ile geliyor. Masaüstü deneyiminizin daha hızlı ve kararlı olması için temel paketlere birçok hata düzeltmesi ve iyileştirmeler yapıldı.

Kaptan – Masaüstü özelleştirme aracı Kaptan, artık seçimli olarak fotoğrafınızı çekip avatar olarak ayarlayabiliyor.

NetworkManager – Pardus 2011 sürümünde öntanımlı ağ altyapısı olarak GNOME NetworkManager 0.8.2 sürüme geçildi. Uzun zamandır desteklenen Ethernet ve 802.11 WLAN ağlarının yanı sıra kullanıcılar artık hücresel (3G) mobil geniş bant ağlarını da ayarlayabilecekler.

GTK Oxygen biçemi – Tüm GTK uygulamaları artık oxygen-gtk projesi sayesinde Oxygen biçemiyle görüntüleniyor. Bu özellik sayesinde kullanıcı arabirimi tutarlılığında büyük bir iyileştirme sağlanmış oluyor.

LibreOffice – Document Foundation tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu ofis araçları takımı LibreOffice, Pardus 2011 sürümünde artık öntanımlı
oluyor.

Firefox – Pardus 2011 öntanımlı İnternet tarayıcısı olarak Mozilla Firefox 4.0 Beta9 sürümü ile geliyor. Firefox’un bu sürümde yeni özellikleri arasında
Firefox Panorama, uygulama sekmeleri, yenilenmiş eklenti yöneticisi, Jetpack eklenti desteği, değişik bilgisayarlar arası eşgüdüm sağlayan Firefox Sync entegrasyonu ve birden çok parmakla dokunmayı destekleyen ekran desteği yer alıyor.

Pardus Teknolojilerinde Yenilikler
YALI
Pardus kurulum aracı YALI, LVM/RAID ve UUID desteği sunuyor.
Kullanışlılığı artırmak için tüm arayüz yeniden tasarlandı.
Kullanıcılar kurulum esnasında NVIDIA ekran kartları için açık kaynak ya da firmanın sahipli sürücülerinden birini seçme şansına sahip.

İlk Açılış
Pardus 2009.2 sürümünde bazı yapılandırma işlemleri kurulum sırasında yapılıyordu. Bu işlemler artık farklı bir uygulama içerisinde yer alıyor ve kurulumdan sonraki ilk açılışta yapılıyor.

Kaptan
Pardus’un kişiselleştirme yardımcısı Kaptan, isteğinize bağlı olarak resminizi çekerek KDE içinde avatar olarak kullanmanızı sağlıyor.
Kullanıcılar artık KDE içinde kullanılacak olan simge setini Kaptan ile seçebiliyor.
Kullanışlılığı artırmak için tüm arayüz yeniden tasarlandı.

Pisi
Pisi XZ sıkıştırma algoritmasını öntanımlı olarak kullanıyor.
İkili paketlerin isimleri artık hangi sürüm ve işlemci mimarisine göre derlendikleri bilgisini gösterir şekilde hazırlanıyor.
Paket yönetiminde daha rahat kullanım için temel bileşenlerde bir çok iyileştirme yapıldı.

Paket Yöneticisi
Kullanıcılar artık paketleri oylayabiliyor ve ekran görüntülerine bakarak tercih yapabiliyor.
Grafik arabirim kullanışlılığı artırmak için baştan tasarlandı. Daha hızlı çalışması için bir çok iyileştirme yapıldı.
KDE sistem çekmecesinin kullanımı da dahil olmak üzere bir çok KDE entegrasyonu iyileştirmesi gerçekleştirildi.

Temel Bileşenlerde Güncellemeler
Kernel – Pardus 2011 ile Linux çekirdeğinin 5 Ocak 2011′de yayınlanan en son kararlı 2.6.37 sürümüne geçildi.
Plymouth – Pardus 2009.2 sürümünde açılış süreci görselleştirmesi için kullanılan teknoloji bırakılarak Plymouth teknolojisine geçildi.
Python – Python 2.7.1 sürümüne yükseltildi.
Perl – Perl, 5.12.2 sürümüne yükseltildi.
X.org – xorg-sunucusu 1.9.4 RC1 sürümüne yükseltildi. Otomatik sürücü yapılandırması için geliştiricilerimizin iyileştirmeleri eklendi.
TeX Live – TeX Live belgeleme araçları 2009 sürümüne yükseltildi.

Masaüstü Deneyimi
KDE Yazılım Seçkisinde Değişiklikler
Pardus 2011 en yeni KDE Yazılım Seçkisi, KDE SC 4.5.5 ile geliyor. Temel paketler bir çok uyumluluk ve hata giderme çalışmasından geçirilerek masaüstü deneyiminize gözle görülür bir iyileştirme hedeflendi.
KDE SC 4.5.5 daha iyi performans ve kararlılık sağlıyor. WebKit desteği, netbook kullanıcıları için geliştirilen kullanışlılık, yüksek hızlı önbellek ile diskte tutulan bilgilere çabucak ulaşım gibi özellikler göze çarpıyor.

Görsel İyileştirmeler
oxygen-gtk projesi sayesinde, tüm GTK uygulamaları artık Oxygen biçemiyle görüntülenebiliyor, Bu özellik arabirim tutarlılığı konusunda büyük bir gelişme sağladı.
Milky simge seti Pardus için özel olarak tasarlanan ve kurulum imajıyla dağıtılan setlerden biri. Kullanıcılar yenilenen Kaptan ya da Sistem Ayarları içinden kullanacakları simge setini seçebiliyor.

Ağ Yönetimi
Ağ yapılandırmasında GNOME NetworkManager kullanmanın yanında Pardus 2011 KDE Ağ Yönetim araç ve plasmoid programcıklarıyla geliyor ve çok kararlı bir ağ kullanımı sunuyor.
Yeni ağ altyapısı ile kullanıcılar Ethernet (802.1x yetkilendirme desteği ile), 802.11 Kablosuz (WEP/WPA/WPA2/WPA-EAP ve 802.1x yetkilendirme desteği), EDGE/3G/CDMA ve VPN ağlarına bağlanabiliyor.

Öntanımlı Uygulamalar
Mozilla Firefox
Pardus 2011 öntanımlı İnternet tarayıcısı olarak Mozilla Firefox 4.0 Beta9 sürümü ile geliyor. Firefox’un bu sürümde yeni özellikleri arasında Firefox Panorama, uygulama sekmeleri, yenilenmiş eklenti yöneticisi, Jetpack eklenti desteği, değişik bilgisayarlar arası eşgüdüm sağlayan Firefox Sync entegrasyonu ve birden çok parmakla dokunmayı destekleyen ekran desteği yer alıyor.

Clementine
Amarok 1.4 sürümü temel alınarak hazırlanan platform bağımsız müzik çalar Clementine geliştirme süreci aktif devam eden, hafif ve başarılı uygulama olarak ses dosyaları için öntanımlı oynatıcı olarak yer aldı.

SMPlayer
Qt ile yazılmış bir MPlayer önyüzü olan ve KDE ile görsel arabirim ve kullanım alışkanlıkları açısından çok iyi entegre olan ve MPlayer sayesinde bir çok farklı video türünü oynatabilen SMplayer Video/VCD/DVD izlemek için öntanımlı uygulama olarak seçildi.

KsCD
Müzik CD’leri için öntanımlı uygulama olarak KsCD seçildi.

İnternet Tarayıcıları
Kurulum imajlarında yer almasa da, paket yöneticisi ile Chromium, rekonq, Arora ve Opera gibi İnternet tarayıcıları da seçilebiliyor.

Sistem Ayarları
Panda (Pardus alternative driver administration / Pardus alternatif sürücü yönetimi) Sistem Ayarlarına eklenen yeni bileşenlerden biri. Panda kullanılarak NVIDIA ve ATI kartlarda açık kaynak kodlu ya da sahipli sürücülerden biri seçilebiliyor.
Kullanıcılar Sistem Ayarlarını kullanarak Bluetooth aygıtları, Wacom tabletleri ya da Synaptics tercihlerini yapılandırabiliyor.
Yerelleştirme yapılandırmasıyla tüm sistemde kullanılan öntanımlı dil değiştirilebiliyor.

Ofis Paketi
Document Foundation tarafından hazırlanan, açık kaynak kodlu üretim araçları paketi LibreOffice Pardus 2011 sürümüyle öntanımlı ofis paketi olarak geliyor.

Oyunlar
Pardus 2011 sürümüyle, kullanıcılarına kaliteli oyunlar sunma geleneğini sürdürüyor. Kurulum sırasında kdegames ile gelen masaüstü oyunları ve mantık oyunları yer alıyor.

Diğer Değişiklikler
Firefox 4.0 Beta9 sürümü bir çok yeni özellik sunuyor. Yeni arabirim, eklenti yönetimi, sekme gruplama, bilgisayarlar arası yer imlerini, parola ve tarama geçmişini eşlemenin yanı sıra geliştiriciler için önem taşıyan HTML5 ve CSS3 desteği, WebM teknolojilerine uyumluluk gibi özellikler öne çıkanlar arasında.

Sistem Gereksinimleri
İşlemci (CPU)
Eğer sisteminiz aşağıda listelenen işlemcilerden birine sahipse, Pardus 2011 64-bit sürümünü kurmak isteyebilirsiniz.

64-bit mimarisini destekleyen Intel işlemciler
Pentium 4, Celeron D, Xeon ve Pentium Dual-Core işlemcilerinin yeni sürümleri
Atom D5xx, N4xx ve N5xx
Pentium D, Pentium Extreme Edition, Core 2, Core i7, Core i5 ve Core i3 ailelerinin hepsi
Bu belge yazıldıktan sonra üretilen yeni işlemcilerin büyük bir kısmı.

64-bit mimarisini destekleyen AMD işlemciler
AMD Athlon 64, 64 X2, 64 FX
AMD Athlon II
AMD Opteron
AMD Turion 64
AMD Turion 64 X2
AMD Sempron
AMD Phenom
AMD Phenom II
Bu belge yazıldıktan sonra üretilen yeni işlemcilerin büyük bir kısmı.

Sistem Belleği (RAM)
Pardus 2011 sistem belleği (RAM) gereksinimi günlük kullanıma bağlı olarak değişebileceği için asgari ya da yeterli miktarı belirlemek zor. Yine de rahat bir masaüstü deneyimi için 1GB değerinin altına inilmemesini öneriyoruz.

Sabit disk
Minimum gereksinimler
Pardus, 2011 kurulmak için en az 4GB boş disk alanına ihtiyaç duyar. Kurulum sırasında paket seçimi sunulmadığı için bu değer her kurulum için aynıdır.

Önerilen gereksinimler
Pardus 2011 sürümünde günlük kullanım ihtiyaçlarının rahatça karşılanması için en az 10GB boş disk alanı bulunmasını öneririz.

Takas alanı hakkında
Takas alanı, fiziksel belleğin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılır. Eğer fiziksel belleğinizin gündelik kullanımınız için yeterli olduğundan eminseniz kurulum sırasında takas alanı oluşturmamayı tercih edebilirsiniz.
Lütfen Pardus’un kış uykusuna (disk kullanarak askıya alma) yatmasını istiyorsanız takas alanı kullanmanız gerektiğini unutmayın. Takas alanı olmadığında bu özellik devre dışı kalacaktır.

Pardus 2009 sürümünden geçiş çalışmaları devam ettiği için, güncelleme ile geçiş yapmak isteyen kullanıcılar biraz daha beklemek durumundalar.

Daha fazla bilgi için Özgürlükiçin Pardus 2011 sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

Chrome For Mobile

Chrome Flash Reklamlara Engel Koyabilecek

Chrome Flash Reklamlara Engel Koyabilecek Google, Chrome tarayıcısı için yeni bir uzantı geliştirdiğini duyurdu. Bu ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir