Home / Haberler / Pilotsuz Hava Araçları

Pilotsuz Hava Araçları

Pilotsuz Hava Araçları

İngilizceden pilotsuz hava aracı olarak çevrilmiş, bizim dilimizde de İHA yani insansız hava aracı olarak tanımlanan drone adeta teknolojinin ve yaratıcılığın son noktasıdır diyebiliriz. Drone’lar başka bir deyişle İnsansız Hava Araçları hemen hemen bütün teknoloji harikaları gibi ilk önce savunma sanayisi için geliştirilmiş bir üründür. İlk olarak gözlem yapmak amacıyla kullanılan drone, sonraları işlevselliği ve birçok artısı nedeniyle askeri saldırılarda da kullanılmaya başlandı. Askeriyede kullanımının hemen ardına daha geniş kitlelere kendini kanıtlamayı ve tanıtmayı başarmış bir üründür.

Bahsettiğimiz bu teknoloji harikası ürün yani drone sivil ve askeri olarak iki alanda da başarılarını kanıtlamış ve kendilerini ispat etmişlerdir.

 

drone
 

Neden Drone?

Drone diğer teknolojik ürünlerin aksine bir ihtiyaç sonucu doğmamıştır tam tersi bir projenin doğurduğu durumdur diyebiliriz. Fakat amacı dışında da birçok ihtiyacı hatta bazılarını farkında bile olmadan gidermiştir. Drone sivil alanda insanların giremeyeceği yerlerde özellikle keşif yapmak için deprem, sel, heyelan bölgeleri gibi yerlerde kullanılır. Askeri alanda ise düşman kara orduları keşfi için, temiz bölge keşfi için ve hava saldırıları için daha sayamayacağımız birçok alanda kullanılır.

İsminden de anlayacağımız gibi İnsansız Hava Aracı insan canı önemli olduğu için daha çok insan kullanımı uçaklarda can kaybının riskli olduğu bölgelerde bir acil destek ekipmanı olarak kullanılıyor da diyebiliriz. Bazı ülkelerde de dronelara ait hava alanları olduğunu bilmekte de fayda var.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

4.5 G Faturalara Yansıyacak Mı

4.5G Nedir

4.5G Nedir? Türkiye de uzun zamandır tartışılan 4G konusu baltalanmış sonucunda ise 5G konusu tartışılmaya ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir