Home / İnternet / Sosyal Paylaşım Sitelerinin Denetimi ve İnternet Yasakları

Sosyal Paylaşım Sitelerinin Denetimi ve İnternet Yasakları

Facebook'ta uygunsuz içerikli bir sayfayı şikayet ettik. 6 saat içinde gerekli uygulama yapıldı.
Facebook’ta uygunsuz içerikli bir sayfayı şikayet ettik. 6 saat içinde gerekli uygulama yapıldı.

Sosyal paylaşım siteleri günümüzde hayatımızın önemli bir parçası olmaktan da öte, nesnelliği tartışılan basına alternatif bir haberleşme aracı haline geldi. Özellikle geçen yıl patlak veren toplumsal olayların neticesinde beyaz camda penguenlerin yayınlandığını da düşünürsek sosyal medyanın gücünü sıradan insanlardan ve dolayısıyla tarafsızlığından aldığını söylemek tam olarak doğru olur.

Aralık ayındaki politik gelişmelerin ardından yayınlanan kayıtlar, videolar vb belgelerden sonra bir süre önce Twitter, Facebook ve Youtube yasaklanmıştı. Twitter ve Facebook’un yeniden açılmasına karşın Youtube hala kapalı. Üstelik idari tedbir olarak kapanan Youtube için kapatılma nedeni olarak birkaç hesaptan yayınlanan dosyalar sebep gösteriliyor. Engellenen sitelere en basitinden DNS değişikliği ile girilebildiğini, artık alt düzey internet kullanıcılarının bile bildiğini düşünürsek bu yapılanın başını kuma gömmek olduğu ortada. Ayrıca Twitter’ın aynı hesapları bloklanması yolu ile -ki bunun da çözüm olduğu tartışılır- yayınına devam edebildiğini söylersek aslında genel erişimin engellenmesi yerine başka çözümlerin de olduğunu da görebiliyoruz.

Uygunsuz içerik konusu, engellenen sitelerdeki konularda tartışmaya açılabilir. Ancak biz Facebook’ta yer alan ve çocuk istismarı içeren (özellikle tartışmaya kapalı bir konu seçtik) bir sayfayı şikayet ederek büyük sosyal ağların denetim mekanizmasını sorguladık. Ve 6 saat içinde konuyla ilgili yaptırım uygulanmakla kalmadı, süreç boyunca e-posta ve özel mesaj yoluyla da bilgilendirildik. Burdan çıkarılacak sonuç da şudur ki, sosyal paylaşım sitelerinin bir denetim mekanizması var. Uluslarası yasalar da çocuk istismarına, dahası dolandırıcılığa, sahtekarlığa, hırsızlığa, kişisel hak ve özgürlüklerin gaspına kayıtsız değil. Çok basit bir şekilde ilgili hesabın şikayeti durumunda gerekli yaptırımlar uygulanıyor.

Sonuç itibariyle sosyal medyadaki genel engellemeler internet özgürlüğünün sorgulanmasını gerektiren bir konudur. Her sitenin kendi içinde kuralları olduğu kadar genel geçer uluslarası yasaları tanıma zorunluluğu vardır ve bu yasalarla çalışırlar. Sosyal paylaşım sitelerinin denetim mekanizmaları vardır doğru kullanıldığında da işlevseldir. Bu yüzden engellemeler ve nedenleri sorgulamaya açıktır.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, Arkeolog.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

iOS için Firefox Yayinlandi

iOS için Firefox Yayinlandi

iOS için Firefox Yayinlandi Apple tarafından üretilen yani iPhone ve iPad gibi cihazlara henüz Mozilla ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir