Home / Makale, İnceleme / SSH ile cPanel Yedek Nasil Alinir

SSH ile cPanel Yedek Nasil Alinir

SSH ile cPanel Yedek Nasil Alinir

cPanel yedeklerimizi ssh ortamından kolaylıkla alabiliriz. Öncelikle şunu belirtelim ki; Yedek almanın bir kaç çeşidi bulunmaktadır. Eğer yedeği tek seferlik almak için değilde sürekli olarak alsın istiyorsanız aşağıda ki komutu kullanmalısınız burada önemli olan Backup Config daha önceden ayarlı olmasıdır. Çünkü cPanel üzerinden yedekleme ayarları yapılmadıysa aşağıda ki komut işe yaramayacaktır. Bir de bu komutun kötü yanı ise load değerleri 1’e ulaştığında düşmesini beklemekte ve durum stabile döndüğünde yedek almaya devam etmektedir.

/scripts/cpbackup –force

Yine tüm sitelerin yedeklerini almak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz. Bu komut bir önceki gibi load veya ona benzer bir bekleme yapmaz. Tüm sitelerinizi yedekler tabi tek sefere mahsustur. Tekrar yedek almak istediğinizde aynı komutu çalıştırmanız gerekmektedir.

for i in $(ls /var/cpanel/users); do /scripts/pkgacct $i;done

Eğer tek bir sitenin yedeğini almak istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

/scripts/pkgacct USERNAME

Bu komutların hepsi basıldığında tüm yedekler /home dizinine aktarılmaktadır. Yedeğinize /home dizininden ulaşabilirsiniz.

SSH ile cPanel Yedek Nasil Alinir

WinSCP programını İnternet üzerinden bulup indirin ardından açın ve sunucu, kullanıcı adı, parola kısımlarını doldurun. Karşımıza /root dizini gelecektir. Bu sizi / yani kök dizine götürecektir buradan /home klasörüne gireceğiz yedeğinizi orada bulabilirsiniz.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

Facebook'ta uygunsuz içerikli bir sayfayı şikayet ettik. 6 saat içinde gerekli uygulama yapıldı.

Sosyal Paylaşım Sitelerinin Denetimi ve İnternet Yasakları

Sosyal paylaşım siteleri günümüzde hayatımızın önemli bir parçası olmaktan da öte, nesnelliği tartışılan basına alternatif ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir