Home / İnternet / Twitter Nedir? Neye Yarar? Nasıl Kullanılır?

Twitter Nedir? Neye Yarar? Nasıl Kullanılır?

Twitter
Twitter

“Twitter; genellikle bloglarda kullanılan, kullanıcının o anki halinden bahsettiği, diğer kullanıcıların ise takip ettiği basit bir anlık ileti sistemidir. Twitterda amaç sizi takibe alan kişilere yazdığınız andaki eyleminizi, düşüncenizi, aktivitenizi bildirmek, o konular hakkında bilgi vermektir. Ayrıca sizin takip eden kullanıcılardan veya arkadaşlarınızdan sizin o an ne yaptığınızı merk edenler olabilir, siz de arkadaşlarınızın ne yaptığını merak ediyor olabilirsiniz. O yüzden twitter bulunmaz bir araçtır.”
Twitter, Facebook, MySpace, Netlog gibi sosyal bir ağdır. Aslında daha profesyonel kullanıcılara hitap eden Xing ve Türk kullanıcıların çokça rağbet ettiği Facebook’un karışımı gibidir.
Twitter, mikroblog mantığıyla çalışır ve 140 karakterlik anlık ileti paylaşma tekniği ile kullanılır. 140 karakter çok mu kısa diyorsunuz? Bir zamanlar cep telefonlarınızdan SMS göndermek için 160 karakter kullanıyordunuz, twitter ile bunun 140 karakter olarak kullanırsınız.

Twitter, ilk defa Mart 2006’da San Fransisco’da iki haftalığına yayın yapmış, resmi olarak Ağustos 2006’da yayın hayatına başlamıştır. Sosyalleşme çabasındaki biz Dünyalıların yoğun ilgisi sonucunda Nisan 2007’de şirketleşmiştir.

Nasıl Twitter Hesabı Açabilirim?

İlk olarak twitter.com adresine gidin. Sağ üstte kırmızı renkli “Watch a video!” butonunu seçin. Açılan videoda altyazı seçenekleri arasında Türkçe’yi seçin ve izleyin. Sonra “Get Started-Join!” linkine tıklayın. Açılan sayfada 5 satırlık kısa bir form göreceksiniz. Buraya sırayla adınız, Twitter’da kullanmak istediğiniz kullanıcı adınız (genelde hemen herkes gerçek adını tercih ediyor), şifreniz ve sizi biri takip listesine eklediğinde bilgilenebilmeniz için e-posta adresinizi yazıyorsunuz. Alttaki çerçeve içerisindeki iki kelimeyi de son satıra yazıp “Create my account” linkine tıkladığınızda işlem tamam demektir.

Artık Twitter üyesisiniz. Kullanım mantığı klasik sosyal ağlar gibi. Mail listenizdeki kişileri davet ediyorsunuz, diğer kullanıcıları arıyorsunuz veya Twitter’ın size önerdiği kullanıcıları görüyorsunuz.

Yazı yazmasını bilen herkes Twitter kullanabilir. Zira tek yapmanız gereken 140 karakterlik anlık iletinizi yazıp durumunuzu güncellemeniz yeterli.

Türkiye’de henüz Facebook kadar yaygnlaşmamış olsa da özellikle ABD’de oldukça yaygın. Hatta m.twitter.com üzerinden cep telefonunuzla bile durumunuzu güncelliyorsunuz. Örneğin trafiktesiniz ve yol kapalı. Hemen durumunuza bunu ekliyorsunuz ve listeniz bu bilgiyi görüyor.

Twitter hesabınızı kişisel sitelerinize veya bloglarınıza kolaylıkla ekleyebiliyorsunuz. Tıpkı Facebook hayran sayfalarında olduğu gibi, “Follow me Twitter” linklerinizi sitelerinizde yayınlayarak sayfanızı tanıtabiliyorsunuz.

Twitter, değişik tema önerileriyle kullanıcıların arka planı kişiselleştirebilmesine olanak tanıyor. Bunun için üst taraftan “Settings” bölümüne gelmeniz ve karşınıza çıkan ekrandan “Design”ı seçmeniz gerekiyor. Hazır temalardan birini seçebilir veya büyüklüğü 800k’yı geçmeyecek GIF, JPG ya da PNG formatındaki resmi yükleyip sadece size özel olmasını sağlayabilirsiniz. Sizi takip edenler, hesabınıza girdiklerinde bu özel temayla karşılaşacaktır. Bu özelliği ile Netlog sayfalarınabenzediğini söyleyebilirim.

Twitter kullanıcılarını ülkelere göre incelersek, ABD’nin yüzde 40 ile başı çektiğini görüyoruz. ABD’den sonra Japonya en sıkı takipçisi. Bunda Twitter’ın dil seçenekleri arasında İngilizce dışında sadece Japonca olmasının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Japonya’yı sırasıyla İspanya, İngiltere, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve Tayvan takip ediyor.

Twitter’ın herhalde en ünlü kullanıcılarından birisi Barrack Obama‘ydı. Seçim kampanyalarında Twitter üzerinden propaganda yapan Obama’nın bir milyona yakın takipçisi vardı. Ünlü basketbolcu Shaquille O’neal de sıkı Twitter’cılardan.
Ülkemizdeki ünlü Twitter’cılara ise, Kemal Kılıçdaroğlu ve Mustafa Sarıgül‘ü örnek verebiliriz. Gerçi takipçi sayısı üç haneli rakamları geçmeyen Sarıgül ve Kılıçdaroğlu’nun durumlarını başarısızlık olarak değil de Twitter’ın Türkiye’de yeterince yaygın olmamasına bağlamak gerekir.

Sizce Twitter Türkiye’de Ne Zaman Patlama Yapar?

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

WhatsApp

WhatsApp Büyüme Potansiyelini Kaybetti

WhatsApp Büyüme Potansiyelini Kaybetti WhatsApp geçtiğimiz senelere göre daha az bir büyüme oranı gösterdi. Bu ...

One comment

  1. Twitter Türkçe olunca Türkiye’de patlama yapar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir