Home / Makale, İnceleme / Windows 7 Fdisk (Sabit Diski Yeniden Bölümlendirmek)

Windows 7 Fdisk (Sabit Diski Yeniden Bölümlendirmek)

Sabit diskimi yeniden bölümlendirebilir miyim?

Yönetici olarak oturum açtıysanız, Disk Yönetimi‘ndeki Küçült özelliğini kullanarak sabit diskinizi yeniden bölümlendirebilirsiniz. Yeni bir bölüm veya birim oluşturabileceğiniz ayrılmamış disk alanı oluşturmak için, varolan bir bölümü ya da birimi küçültebilirsiniz. (Bölüm ve birim terimlerinin genellikler birbirinin yerine kullanıldığını aklınızda bulundurun.)

Bilgisayar Yönetimi‘ni açmak için Başlat düğmesini , Denetim Masası‘nı, Sistem ve Güvenlik‘i, Yönetimsel Araçlar‘ı tıklatın, ardından Bilgisayar Yönetimi‘ni çift tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

Sol bölmede, Depolama‘nın altında Disk Yönetimi‘ni tıklatın.

Küçültmek istediğiniz bölümü sağ tıklatın ve ardından Birimi Küçült‘ü tıklatın.

Size muhtemelen Recovery (C) ve Windows (D) şeklinde gelmiş olan diskinizi küçülttükten sonra yeniden boyutlandırabilir ve bölümlendirebilirsiniz. En önemlisi bütün bunları Windows 7 çalışırken yapabilirsiniz.

Notlar

Birimi küçültmenizi engelleyebilecek bazı durumlar vardır. Daha fazla bilgi için, Yardım menüsündeki Yardım Konuları’nı tıklatın, Arama sekmesini tıklatın, Temel Birimi Küçültme yazın ve sonra da Konuları Listele’yi tıklatın.

Sabit diskiniz üzerinde birden çok bölüm varsa, oluşan ayrılmamış alanı kullanarak bölümleri silebilir ve oluşturabilirsiniz. Bir bölümü sildiğinizde, bölümün içerdiği tüm veriler silinir.

Sabit diskleri başka bir bölümlendirme programıyla da yeniden bölümlendirebilirsiniz. Çeşitli üçüncü taraf yazılım sağlayıcıları, verileri silmeden sabit diskinizi yeniden bölümlendirmenize olanak veren programlar sunmaktadır.

Bilgisayar, internet ve mobil teknolojilere meraklı, yazar.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

Galaxy Note 5 mi One Plus 2 mi

Galaxy Note 5 mi? One Plus 2 mi?

Galaxy Note 5 mi? One Plus 2 mi? Tasarımları incelendiğinde, her iki telefonda dayanıklı metal ...

2 comments

  1. Harika paylaşım! Teşekkürler :)

  2. ellerinize sağlık teşekkürler!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir