Home / Yazılım / Windows 7’den uzak durmak için 7 sebep!

Windows 7’den uzak durmak için 7 sebep!

Windows xp’den yükseltme yapmak için format gerekiyor
Her ne kadar benim gibi bilgisayar mühendisleri için kolay olsa da kimi zaman eziyet halini alıyor format atmak. windows xp kullanıcılarını üzecek olan şey şu ki, windows 7’ye geçmek için bilgisayarlarındaki bütün verileri yedeklemeleri, format atmaları ve kuruluma o şekilde başlamaları gerekiyor, tabii aynı şekilde kurulum sonrasında da bütün dosyalarınızı tekrar geri toplamanız ve alıştığınız bütün programların window 7’ye uyumlu olan versiyonlarını yüklemeniz gerekiyor.
Yükseltme çok pahalı
Eğer siz de şirket bilgisayarı kullanıyor ve her türlü programınızın, şirketin iyiliği için lisanslı olmasını istiyorsanız, bu yükseltme size pahalıya patlayacak. Zira windows xp veya vista’dan, windows 7’ye geçmenin maliyeti en az 120$. hatta full versiyon için 200$ ödemeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse apple’ın yükseltme işlemi, mevcut Leopart kullanıcıları için 30$.
Yükseltme vakit de alıyor
Telefonların susmadığı ve e-posta’ların sürekli geldiği bir ortamda böyle bir güncelleme ve dosya yedeklemesi için süre ayırmak oldukça zor olacak. Bu işlem sırasında yapılan en küçük hata, şirketinize pahalıya mal olabilir.
Kendisi hala bir windows
Her ne kadar üstün özellikleri anlatılsa da, bir linux geliştiricisi olarak halen daha windows kullanacak olduğunuz için ben de sizinle beraber üzülüyorum. Halen önyüklü hali ile çoğu dosya formatını tanımayacak ve her şeyi açmak için sizden program seçmenizi isteyecek. Ve onlarca gereksiz ayar çıkacak karşınıza, takılan cd’yi açıp açmamayı, boş cd’yi yazıp yazmamayı ve sizi delirtecek daha bir çok şeyi sürekli sorup duracak. Allah aşkına windows, 4 kere sordun, dosyayı silmek istediğimden eminim!
Güvenlik kendiliğinden mükemmel değil
Windows ve virüsler, sanki biri diğeri olmadan yaşayamaz gibi geliyor. Ve işletim sistemleri hocamın söylediği ve network hocamın tekrar ettiği gibi, “güvenlik bir ilüzyondur”. Windows 7 güvenlik konusunda her şeyi bir anda değiştirmeyecek, daha spor arabaya binmiş bir genç gibi kontrolsüz. Normal bir xp’nin internette on dakikadan fazla virüssüz kalamaması buna en iyi örnek sanırım.
Gömülü DRM desteği..!
Herhangi bir şekilde yasal olmayan mp3 kullanan kimse Windows 7’ye geçmek istemez sanırım. Zira DRM (digital rights management), kolay kopyalanabilir ve lisans hakkına sahip olan şeyleri kontrol etmekte kullanılan bir sistem. Apple, iPhone 3G’yi duyururken sattığı bütün müziklerdeki DRM kontrollerini kaldırma kararı alarak insanların müziği nereden elde ettiği ile uğraşmama kararı almıştı. Ancak Microsoft’un drm desteğini gömülü olarak vermesi lisans sahiplerini çok mutlu ediyor. Bir gün ne olduğunu anlamadan kaçak müzik ve film kullandığınız gerekçesi ile kapınızda polisi görebilirsiniz. Benden söylemesi.
Apple’ın Snow Leopard’ı daha güzel
Her ne kadar elimde olmasa da, tam bir apple aşığı olarak yaşıyorum. Ve apple’ın Kar Leoparı ismini verdiği son işletim sistemi Ekim ayında satışa çıkıyor. Arkadaşlarım çok iyi bilirler, onlara hep anlatırım, hiçbir bilgisayar mac kadar sonuca yönelik çalışmaz. her türlü program yüklü ve lisanslı gelir. Eğer işletim sisteminizi ve bilgisayar ile olan münasebetinizi radikal bir şekilde değiştirmek istiyorsanız windows 7’yi bırakın, Snow Leopard’ı bir deneyin. Sanal makine filan deneyin derim.

Sonuca gelirsek, iyi ve kötü yönlerini karşılaştırmak size kalmış. Windows’a ne kadar bağlı olduğunuz da büyük bir etken doğrusu. Ancak Windows 7’yi yüklemek hiçbir akıllının işi gibi durmuyor bu günlerde. Oldukça güzel arayüzleri var doğrusu, ama Linux veya Snow Leopard’ı görenler buna hiç kanmayacaktır.

Bilgi için: Wired

Kisabirmola’nın en genç ve en yeni editörüdür. Pardon büdütörüdür. İnternet ve mobil teknolojilerle haşır neşirliğini yazılarıyla hayata geçiriyor.
Related Posts with Thumbnails
Be Sociable, Share!

Check Also

Microsoft Snip

Microsoft Snip ile Ekran Görüntünüzü Alin

Microsoft Snip ile Ekran Görüntünüzü Alin Geçtiğimiz günlerde Microsoft yeni geliştirdiği basit gibi duran ama ...

One comment

  1. uzak duralım ama ne kullanalım?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir